Akcje wartościowe prawdopodobnie przewyższą wzrostowe w nowym reżimie makroekonomicznym

 | 03.03.2023 14:09

Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) spotka się pod koniec marca, aby podjąć decyzję w sprawie stóp procentowych dla gospodarki USA. Przy niemal zerowych oczekiwaniach na obniżki stóp procentowych w tym roku, co to oznacza dla portfeli inwestorów?

Cotygodniowy raport BlackRock rzuca nieco światła na rodzaje akcji, które prawdopodobnie będą dominować w tym reżimie makroekonomicznym.

Kluczowe różnice między akcjami wartościowymi i wzrostowymi

Zazwyczaj, akcje wzrostowe reprezentują spółki o wysokich wskaźnikach ceny do zysków, które jeszcze nie generują stałych zysków. Wystarczy spojrzeć na Teslę (NASDAQ:TSLA), aby dostrzec jak spełniają się takie oczekiwania.  Przedwczoraj, akcje TSLA wzrosły o 92% YTD przed dniem inwestora.

Jednakże, odkąd zyski Tesli stały się bardziej spójne, bardziej powszechne stało się postrzeganie TSLA, jako hybrydy między wzrostem a wartością. Te ostatnie mogą rosnąć wolniej, niż akcje spółek wzrostowych, ale zwykle osiągają lepsze wyniki, niż akcje spółek wzrostowych w otoczeniu makro, gdy rosną stopy procentowe.

Akcje wartościowe mają niższe wskaźniki ceny do zysku, stałe zyski i wyższą stopę dywidendy. Jako takie są postrzegane, jako niedowartościowane i bardziej odporne na zmieniające się trendy makroekonomiczne.

Czym dokładnie jest obecny reżim makro?

Mimo, że akcje TSLA wchodzą w tryb hybrydowy, część wzrostowa nadal ma duże znaczenie. W 2022 roku widzieliśmy to w akcji, kiedy Rezerwa Federalna rozpoczęła serię podwyżek stóp procentowych. Roczna stopa zwrotu Tesli spadła, do -65%, co wyraźnie kontrastuje z wynikami tej firmy w środowiskach o prawie zerowym oprocentowaniu w 2020 r. (+743%) i 2021 r. (+49%).

Ale przy wzroście TSLA o +85% od początku roku, czy obowiązuje ten sam reżim makro?

W swoim cotygodniowym raporcie firma BlackRock wykorzystała wskaźnik Russell 1000 do sporządzenia wykresu ostatniej dekady w odniesieniu do wartości i wzrostu. Ten indeks giełdowy mierzy wyniki 1000 największych (według kapitalizacji rynkowej) spółek notowanych na giełdzie w USA.