Amsterdam Trade Bank ogłosił upadłość

 | 26.04.2022 13:01

Jak donosi holenderski dziennik „Financieele Dagblad”, Amsterdam Trade Bank ogłosił w miniony weekend upadłość. To efekt sankcji i kwestii ogólnego braku akceptacji przelewów z ATB przez inne banki. W związku z ogłoszeniem upadłości, swoje fortuny straciło sporo oligarchów, blisko powiązanych z Władimirem Putinem. To nie jedyny wśród rosyjskich banków, który ucierpiał na wojnie z Ukrainą.

h4 Sankcje na Amsterdam Trade Bank/h4

Problemy Amsterdam Trade Banku zaczęły się w zasadzie tuż po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jak podaje holenderski dziennik, bank ten już pod koniec lutego zaczął tracić klientów. Przysłowiowym gwoździem do trumny okazały się sankcje, które trafiać miały bezpośrednio w rosyjskich oligarchów. To właśnie oni założyli placówkę, która powstała w 1994 roku jako spółka zależna jednego z największych prywatnych banków rosyjskich — firmy Stolichny. W roku 2001 ATM (WA:ATMP) zmieniło się w spółkę zależną konsorcjum inwestycyjnego Alfa Group. Jego największym udziałowcem stał się Michaił Fridman, biznesmen blisko związany z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Sam Fridman jest również założycielem największego prywatnego banku w Rosji, Alfa Bank. To właśnie między innymi Fridmana, jako jednego z najbogatszych oligarchów, objęły sankcje. Jako biznesmen działał on z zagranicy, poprzez Amsterdam Trade Bank finansując firmy, które chcą robić interesy w krajach postsowieckich. Bardzo często interesy te nie były „klarowne” – jak donosi portal money.pl. W roku 2017 zespół dziennikarzy śledczych odkrył powiązania ATM z grupami piorącymi brudne pieniądze w schemacie tzw. „rosyjskiej pralni”, natomiast bank zaprzeczył tym oskarżeniom.

Sankcje dotknęły bank dość mocno i w czwartek wieczorem, jak informuje „Financieele Dagblad”, władze próbowały bezskutecznie sprzedać jego udziały. Jeśli natomiast chodzi o klientów, od piątku nie mieli oni dostępu do swoich pieniędzy. Holenderski Bank Centralny poinformował na swojej stronie, że będą oni mieli możliwość skorzystania z depozytów w wysokości maksymalnie 100 tysięcy euro. Po nieudanej próbie sprzedaży udziałów ATM ogłosił upadłość.

h4 Kłopoty rosyjskich banków – Sbierbank/h4
Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

American Trade Bank to nie jedyny bank, który przez wojnę, wypowiedzianą przez Rosję Ukrainie, ma poważne kłopoty. Choć w kontekście ATM można powiedzieć, że kłopoty mają przede wszystkim klienci, gdyż przedsiębiorstwo już praktycznie nie istnieje.

Jeden z największych banków w Rosji, Sbierbank, na początku kwietnia wstrzymał wszystkie przelewy za granicę w walucie obcej. Było to efektem sankcji, dotyczących transakcji walutowych przeprowadzanych przez rosyjskie banki. Na ten moment transakcje wykonywane przez Sbierbank dostępne są tylko i wyłącznie w rublach. Jednak, co ciekawe, sankcje odnośnie tej firmy znowu są dziurawe. Jeszcze w marcu, gdy Unia Europejska zapowiedziała nowy pakiet sankcji, dotyczących rosyjskich banków, okazało się, że na liście nie znalazły się właśnie Sbierbank oraz Gazprombank. Konkretniej, banków tych te nie odcięto od systemu SWIFT. Jak tłumaczą politycy, jest to spowodowane faktem, że obydwie placówki obsługują płatności za surowce, które dostarczane są przez Rosję do Europy. Klienci jednak najwidoczniej nie uważają, że Sbierbank zasługuje na wyjątkowe traktowanie, ponieważ jego akcje już od dłuższego czasu regularnie spadają.