Banki centralne silniejsze niż strach przed Rosją

 | 10.04.2014 10:07

RPP zgodnie z oczekiwaniami pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Zapiski z posiedzenia FED-u osłabiają złotego. Dzisiaj Grecja próbuje wrócić na rynek długu - zobaczymy, z jakim efektem.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

Zgodnie z oczekiwaniami RPP utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie 2,5%. Co najważniejsze dla rynków podtrzymana została deklaracja niezmieniania stóp do końca III kwartału. Ponadto Marek Belka zapowiedział, że na lipcowym posiedzeniu ustalony zostanie dalszy termin obowiązywania niskich stóp. Zaufanie rynków procentuje. Od kilku dni obligacje pogłębiają 5-miesięczne minima, testując już niemal psychologiczną barierę 4%. Co to oznacza dla Polski? W skrócie, im niższa rentowność tym niżej oprocentowane obligacje są skłonni kupować inwestorzy, czyli kraj jest w stanie taniej finansować swoje braki finansowe.

Wczoraj opublikowano zapiski z ostatniego posiedzenia FED-u. Ważną zmianą okazało się zniknięcie informacji o planowaniu podwyżek stóp procentowych w pół roku od zakończenia programu luzowania ilościowego. Inwestorzy odczytali to jako zmianę nastawienia na łagodniejsze. W efekcie zaczęli wyceniać nie tylko późniejsze podwyżki stóp, ale i wolniejsze wychodzenie z programu luzowania ilościowego. To spowodowało osłabianie się dolara względem euro, a w rezultacie umacnianie się walut rynków rozwijających się względem dolara. W nocy mieliśmy nawet do czynienia z testowaniem psychologicznej granicy 3 zł za dolara.

Grecja wraca na rynek długu. Ma wyemitować pierwszy wart 2,5 mld euro pakiet obligacji 5-letnich. Jest to duża transza jak na powrót kraju na rynek długu, natomiast pozwoli ona sprawdzić, jakie jest zainteresowanie greckimi papierami dłużnymi i jak ryzyko powtórki wydarzeń oceniają inwestorzy. Niewykluczone, że jeżeli rynek zażąda za dużej marży za ryzyko, kraj ten wycofa się nie tylko z tej emisji, ale w ogóle z rynkowego pozyskiwania pożyczek jeszcze na jakiś czas. Media relacjonując zapowiadaną aukcję, zwracają uwagę na wybuch samochodu naładowanego materiałami wybuchowymi z dzisiejszego poranka pod siedzibą Banku Centralnego Grecji. Natomiast jak zauważają komentatorzy, niestety takie pokazy siły bez ofiar są niestety znacznie częstsze.

Dziś warto zwrócić uwagę na następujące dane:

14:30 - USA - wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.

Również dzisiaj o 13:00 poznamy decyzję Banku Anglii w sprawie stóp procentowych, ale biorąc po uwagę ostatnie lepsze dane makroekonomiczne, wątpliwe jest, by zdecydowano się tam na kolejne obniżki. Natomiast na podnoszenie stóp jest chyba wciąż zbyt wcześnie.

Dodatkowo od godziny 15:00 do 20:00 odbędzie się seria wystąpień członków EBC oraz FED w Waszyngtonie. Będzie tam wiele istotnych osób z zarządów banków, zatem można spodziewać się, że zwiększona zmienność na rynkach w tych godzinach będzie powodowana właśnie tymi wystąpieniami.

EUR/PLN

Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 10.01.2014 do 10.04.2014