Bitcoin już po halvingu. Konsolidacja przystankiem przed dalszym wzrostem?

 | 24.04.2024 10:25

  • Halving Bitcoina za nami. Brak większej reakcji rynku
  • Notowania utrzymują trend wzrostowy i perspektywę jego kontynuacji
  • Trwa napływ środków do funduszów ETF
  • W miniony weekend miał miejsce długo wyczekiwany halving Bitcoina, który spowodował, iż nagroda dla górników za wydobycie jednego bloku spadła z 6,250 do 3,125. Ten mechanizm w naturalny sposób ogranicza podaż najpopularniejszej światowej waluty cyfrowej, której jednak nie zostało już zbyt wiele do wydobycia (według szacunków 94% jest już wykopane). Reakcja rynku jest mocno ograniczona i sprowadza się do konsolidacji w granicach 65-67 tys. dolarów za jedną monetę, co jak na razie oznacza utrzymanie trendu wzrostowego. Presja popytowa może być jednak wyraźna ze względu na połączenie ograniczenia podaży wraz z utrzymującym się napływem środków do funduszów typu ETF, wśród których dominują produkty sygnowane marką BlackRock. W związku z tym scenariusz kontynuacji trendu wzrostowego pozostaje scenariuszem bazowym.

    Notowania Bitcoina zachowują się zgodnie z planem?

    Aktualna faza konsolidacji występująca w trakcie i po halvingu nie jest niczym nowym, gdyż cena zachowywała się podobnie w poprzednich cyklach. Istotna różnica polega na tym, że w obecnej fazie nowe szczyty zostały wybite jeszcze przed kluczową datą, co spowodowane jest przede wszystkim wystartowaniem funduszy ETF odzwierciedlających cenę Bitcoina na początku roku. Skala napływu środków jest imponująca, gdyż do tej pory odnotowano około 532 342 BTC o równowartości 35 mld dolarów, z czego mniej więcej połowa przypada na flagowy produkt BlackRock - iShares Bitcoin Trust BlackRock (IBIT).

    Na korzyść strony popytowej działa również fakt, iż zarówno w przypadku Bitcoina, jak i drugiej pod względem kapitalizacji waluty cyfrowej Ethereum spada odsetek tokenów trzymanych na giełdach, a to sugeruje mniejszą skłonność do sprzedaży i tym samym zwiększenie liczby długoterminowych holderów.

    Głównym hamulcowym dla kupujących pozostaje Rezerwa Federalna, gdzie w ostatnim czasie dominuje jastrzębia narracja. Aktualnie rynek wycenia, że pierwsze obniżki stóp procentowych będą miały miejsce dopiero we wrześniu, a jeżeli proces dezinflacji będzie w odwrocie można wyobrazić sobie sytuację, w której pivot FED będzie miał miejsce dopiero w przyszłym roku. To ciąży na wycenie aktywów ryzykownych, do których również zalicza się Bitcoin.

    Pobierz aplikację
    Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
    Pobierz

    Notowania Bitcoina tworzą strukturę korekcyjną

    Pomimo wyraźnego wyhamowania trendu wzrostowego, kontynuowanego w pierwszym kwartale 2024 roku nie widać oznak znaczącego słabnięcia strony popytowej. Aktualnie notowania tworzą szeroko zakrojoną formację flagi, która świadczy o korekcyjnym charakterze ostatniego odreagowania.