Ceny gazu kontynuują przecenę. Nowe długoterminowe minima kwestią czasu?

 | 22.02.2024 10:36

  • Popyt na gaz ziemny w Europie wyraźnie spada, szczyt na LNG dopiero przed nami
  • Ciepła zima sprzyja spadkom cen
  • 20 euro za Mmbtu na wyciągnięcie ręki
  • Pomimo że nikt tego jeszcze oficjalnie nie ogłosił Europa może odetchnąć z ulgą, gdyż wszystko wskazuje na to, że test, który ma miejsce tej zimy z zakresu bezpieczeństwa energetycznego zostanie zdany na wysoką notę. Aktualną sytuację na rynku gazu obrazuje trend spadkowy cen surowca w holenderskim hubie TTF, które zmierzają do testu zeszłorocznych minimów nieco powyżej poziomu 20 euro za Mmbtu. Na korzyść europejskiej gospodarki działa również ciepła druga część okresu grzewczego oraz prognozy wskazujące na utrzymanie relatywnie wysokich temperatur w kolejnych miesiącach. Od strony strukturalnej dużym sukcesem jest ograniczeniem zużycia surowca oraz zwiększenie dywersyfikacji dostaw, co pozwoliło na znaczące uniezależnienie się od rosyjskiego szantażu gazowego.

    h3

    Gaz pozostanie istotnym elementem europejskiego mixu/h3


    Starania szeroko rozumianej europejskiej gospodarki (głównie krajów Unii Europejskiej) w ograniczaniu zużycia gazu ziemnego przynoszą efekty. Według raportu IEEFA (Institute for Energy Economics and Financial Analysis) zużycie gazu ziemnego w latach 2021-2023 spadło o około 20%. Prym w redukcji wiodą Niemcy, gdzie popyt spadł o 17,6 mld m sześć, przy całościowym europejskim zużyciu na poziomie 452 mld m sześc. Na ten wyniki składa się kilka czynników. Przede wszystkim szeroko zakrojone oszczędności energii głównie w zakresie produkcji przemysłowej, wyższe średnie temperatury w okresie grzewczym oraz wzrost udziału energii odnawialnej w mixie energetycznym.

    Z drugiej strony obserwowany jest wyraźny wzrost importu LNG drogą morską, głównie z USA, Kataru i w dalszym ciągu z Rosji. Według raportu amerykańskiego think-thanku Europa zbliża się do szczytu zapotrzebowania, który szacowany jest na 2025 rok, by po tej dacie konsekwentnie redukować na rzecz OZE. Tę tendencję dostrzega również amerykańska administracja, która zakazała wydawania kolejnych pozwoleń eksportowych tego surowca w obawie o możliwy spadek zapotrzebowania w Europie oraz utratę rentowności tych przedsięwzięć w kolejnych latach.

    Pobierz aplikację
    Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
    Pobierz

    h3 Co stoi za spadkami cen gazu w ostatnich tygodniach?/h3


    Początek roku stoi pod znakiem kontynuacji trendu spadkowego notowań cen gazu ziemnego w holenderskim hubie TTF. Możemy wymienić dwa kluczowe elementy, które dodały paliwa dla strony podażowej po wyhamowaniu w drugiej połowie stycznia. Przede wszystkim temperatury, które według statystyk wskazują, iż we Francji oraz Niemczech mamy do czynienia z jednymi z najcieplejszych zim w ostatnich 34 latach.

    Dodatkowo zwiększyły się możliwości do strony podażowej wraz z uruchomieniem dostaw ze złoża Troll w Norwegii, a średnie wypełnienie magazynów w Europie na poziomie 67,87% daje bezpieczny margines na kolejne miesiące. Na ten moment poza ewentualnym paraliżem łańcuchów dostaw nie widać czynników, które mogłyby spowodować znaczące ryzyko powrotu zagrożenia kryzysem energetycznym w Europie.

    h3

    Podaż wraca do poziomów sprzed wojny/h3


    Wyraźnie zarysowany trend spadkowy cen gazu ziemnego w holenderskim hubie TTF jest bardzo dobrą wiadomością dla europejskiej gospodarki. Aktualnie kluczowym obszarem do pokonania są zeszłoroczne minima zlokalizowane w rejonie 23 EUR za Mmbtu