Ceny surowców idą w górę w miarę spadku kursu dolara

 | 18.03.2019 12:11

Światowe ceny surowców w ubiegłym tygodniu poszły w górę po tym, jak dolar nie zdołał utrzymać ostatnich zysków, a hossa na rynkach akcji przyczyniła się do wzrostu nowego apetytu na ryzyko. Na deprecjację dolara wpłynął kurs funta szterlinga, dla którego może to być najlepszy tydzień od stycznia po trwającym cały tydzień dramacie w brytyjskim parlamencie w związku z Brexitem. Równocześnie euro zdołało się umocnić i powrócić do przedziału, w którym pozostawało przez ponad sześć miesięcy.

Wzrost dotyczył wszystkich surowców i nastąpił w momencie, gdy fundusze hedgingowe zredukowały liczbę zleceń zwyżkowych w odniesieniu do 24 głównych towarów do najniższego poziomu od trzech lat. Wynika to przede wszystkim z powszechnie negatywnych oczekiwań wobec cen produktów rolnych. Według najnowszego raportu Commitment of Traders dotyczącego pozycji spekulacyjnych, fundusze hedgingowe dysponowały krótką pozycją netto w 12 z 14 głównych produktów rolnych. Z drugiej strony preferowany jest sektor energetyczny, ze szczególnym uwzględnieniem ropy naftowej, a następnie metale.

Sektor energetyczny odnotował wzrost: cena ropy WTI osiągnęła czteromiesięczne maksimum, po którym nastąpiła realizacja zysków tuż poniżej kluczowych poziomów technicznych i psychologicznych. Na ceny ropy wpływa spadek podaży, zarówno dobrowolny (Arabia Saudyjska), jak i wymuszony (Iran i Wenezuela). Obawy o wzrost gospodarczy i przyszły popyt na ropę naftową na tym etapie pozostają niezmienione, rynek reaguje natomiast na utrzymujący się spadek podaży.

Najlepsze wyniki odnotował sektor żywca: cena chudej wieprzowiny na giełdzie w Chicago wzrosła o ponad 10% w reakcji na znaczny popyt ze strony Chin, największego światowego konsumenta tego mięsa. Ze względu na epidemię afrykańskiego pomoru świń, zasoby żywca wieprzowego w Chinach w ubiegłym roku spadły o 15%, co zmusiło Państwo Środka do przyjęcia roli aktywnego importera.