Chińczycy nie zaszkodzili, przed nami ważne informacje z Europy i USA

 | 24.05.2017 11:58

Kluczowe informacje z rynków:


CHINY: Agencja Moody’s obniżyła rating Chin do A1 z Aa3, ale podwyższając jego perspektywę do „stabilnej” z „negatywnej”. Ruch ten uzasadniono obawami związanymi ze wzrostem zadłużenia – związane z tym działania władz mogą doprowadzić do osłabienia tempa wzrostu gospodarczego i siły finansowej kraju.

USA: Czerwcowa podwyżka stóp procentowych może być przesunięta w czasie, gdyby dane nt. inflacji okazały się rozczarowujące, ale preferowany scenariusz tego nie zakłada – dał do zrozumienia szef oddziału FED w Filadelfii, Patrick Harker. Jego zdaniem nadal realny jest scenariusz jeszcze dwóch ruchów w tym roku, a wskaźnik inflacji powinien osiągnąć cel na przełomie 2017/18. Stąd też Harker spodziewa się dalszych ruchów FED (3 podwyżek) w przyszłym roku. Widzi też konieczność rozpoczęcia procesu redukcji bilansu FED w niedługim czasie.

AUSTRALIA: Dane nt. zrealizowanych budów wskazały na spadek dynamiki w I kwartale o 0,7 k/k (szacowano -0,5 proc. k/k). Dane za poprzedni okres zostały jednak zrewidowane w górę do 0,6 proc. k/k z -0,2 proc. k/k.

NOWA ZELANDIA: Nadwyżka handlowa wzrosła w kwietniu do 578 mln NZD z 332 mln NZD (szacowano jej spadek do 267 mln NZD). Lepiej od prognoz wypadła też struktura tego odczytu (dynamika eksportu i importu). Z kolei Fonterra poinformowała o nieznacznym podniesieniu prognoz dla cen mleka na ten rok i kolejne.


Opinia: Nerwowość na rynkach po decyzji Moody’s o cięciu noty dla Chin była krótka, gdyż sam fakt istnienia problemów z nadmiernym zadłużeniem nie jest czymś nowym. Większą nerwowość mogłyby wywołać kolejne słabsze dane makro z tamtejszej gospodarki sugerujące, że władze mogą mieć problem z realizacją celu wzrostu gospodarczego na ten rok. Na rynku FX jedną z bardziej wrażliwych walut na informacje z Chin jest dolar australijski. Tymczasem na AUD/USD dzisiaj miał miejsce tzw. ruch powrotny do złamanych wcześniej istotnych poziomów – teraz rejon 0,7440 stał się mocnym wsparciem (w tym obszarze przebiega też 2 tygodniowa linia trendu wzrostowego. Obiecująco na przyszłość wyglądają przebiegi wskaźników, zwłaszcza zachowanie się RSI 9, który w zeszłym tygodniu pokonał 5-miesięczną linię trendu spadkowego. W ostatnich dniach w ślad za AUD nieźle zachowuje się też NZD. Lepsze zachowanie się walut Antypodów można powiązać z reaktywacją pomysłów na zbudowanie obszaru wolnego handlu – TPP, ale bez USA (Trump zrezygnował z tego pomysłu w grudniu), lub też RCEP pod przewodnictwem Chin.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz