Chwiejna Wall Street

 | 22.10.2015 15:30

Amerykańska giełda ostatnio w niepomijalnej mierze żyje sezonem wyników i oceną wypracowanych przez największe korporacje zysków. Rozpoczęta z początkiem października seria publikacji raportów finansowych to jedna z ważniejszych wytycznych do wyceny akcji, zwłaszcza na amerykańskiej giełdzie - bardziej efektywnej np. od polskiego parkietu. Na razie dane okazują się nijakie z lekką skłonnością by określić je jako słabe.

Najbardziej w oczy rzuca się znaczący spadek przychodów. To kontynuacja tendencji jeszcze z połowy tego roku, gdy nie tylko amerykańskie, ale i światowy przemysł zaczął odczuwać zadyszkę. Widać to m.in. w niepomijalnym spadku wolumenu i wartości handlu światowego dóbr, co jednocześnie pociągnęło w dół także usługi. Wyniki takich spółek przemysłowych jak Caterpillar Inc (N:CAT) lub banków z tytułu odsetek (Morgan Stanley) pokazują, że przedsiębiorstwa wykazują mniejszy niż w 2014 roku popyt. EPS największych spółek w S&P500 okazuje się średni. Można powiedzieć, że przynajmniej tutaj istniałoby pole do uspokojenia, gdyby nie fakt, że EPS jest nieco windowany poprzez skup akcji własnych przez duży odsetek spółek na Wall Street.

Tym samym amerykańską giełdę można porównać do Boeing (N:BA), któremu właśnie odpadł jeden silnik. Porównanie jest nieprzypadkowe, gdyż Boeing to jedna ze spółek, która akurat zaskoczyła pozytywnie zarówno pod względem przychód, jak i zysku netto. Innymi słowy hossa na Wall Street napotkała poważne problemy do kontynuacji trendu, ale jednocześnie na razie ciężko znaleźć powód do mocnych spadków tj. to było wiadomo w 2008 roku.

Paweł Ropiak

Dział Analiz XTB

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.

Wyloguj się
Czy jesteś pewny, że chcesz się wylogować?
NieTak
AnulujTak
Zapisz zmiany