Co naprawdę napędza inflację?

 | 28.09.2020 11:37

Nowe zasady polityki pieniężnej Fed raczej nie spowodują gwałtownego wzrostu inflacji. Niezależnie od rodzaju polityki prowadzonej przez amerykański bank centralny, skuteczna transmisja tej polityki wymaga dobrze funkcjonującego systemu finansowego.

Nowe zasady polityki pieniężnej Rezerwy Federalnej odwracają dotychczasowe rozumowanie. Jak powiedziałOtwiera się w nowym oknie szef Fed Jerome Powell, „w okresie wielkiej inflacji konieczne było skupienie wysiłków na odbudowie wiary w bezkompromisową obronę stabilności cen przez Federalny Komitet do spraw Operacji Otwartego Rynku. Paul Volcker skutecznie zrealizował to zadanie”. Uważa się na ogół, że w latach 70. Rezerwa Federalna nie podnosiła stóp procentowych wystarczająco szybko, by opanować wzrost inflacji, co doprowadziło do utraty jej wiarygodności i sprawiło, że inflacja wymknęła się spod kontroli. Volcker zatrzymał spiralę inflacyjną, podnosząc stopy procentowe do niespotykanych wcześniej poziomów, a następnie – utrzymując je na tych poziomach do czasu przywrócenia wiarygodności Rezerwy Federalnej. Inflacja obniżyła się i utrzymała na nowym, niższym poziomie, co zapoczątkowało okres „wielkiej stabilizacji” (Great Moderation) Powyższa narracja została sformalizowana w słynnej pracyOtwiera się w nowym oknie Richarda Claridy i in.

Nasuwa się oczywiste pytanie: czy nowe zasady polityki pieniężnej Rezerwy Federalnej nie zniweczą tej z trudem zdobytej wiarygodności i nie uwolnią galopującej inflacji? Wszak Rezerwa Federalna otwarcie oświadcza, że pozwoli na wzrost inflacji powyżej celu. Zgodnie z klasycznymi poglądami z okresu „wielkiej inflacji”, może to doprowadzić do powstania spirali inflacyjnej. Czy w obliczu rekordowo wysokiego deficytu w budżecie federalnym i ogromnego rozrostu bilansu Rezerwy Federalnej nie powinniśmy się jednak martwić? W dwóch artykułach opublikowanych ostatnio na łamach VoxEU obawy takie wyrazili Olivier BlanchardOtwiera się w nowym oknie i Charles GoodhartOtwiera się w nowym oknie.

W opublikowanej przez nas niedawno pracyOtwiera się w nowym oknie, proponujemy inne wyjaśnienie przyczyn „wielkiej inflacji” – jej początku i końca – które daje odpowiedź na powyższe pytanie. Wyjaśnienie to jest proste, ale pozostało dotąd niedostrzeżone. Kluczowym jego elementem jest ważny akt prawny znany jako „Regulacja Q” (Regulation Q). Regulacja Q wprowadzała nieprzekraczalne górne pułapy stóp procentowych, które banki mogły wypłacać deponentom. Oznaczało to, że podwyżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną, niezależnie od ich wysokości, nie miały znaczenia dla większości społeczeństwa. Transmisja polityki pieniężnej poprzez system finansowy została zakłócona. To właśnie doprowadziło do wymknięcia się inflacji spod kontroli. Podobnie, uchylenie Regulacji Q pod koniec lat 70. ubiegłego wieku było tym posunięciem, które pozwoliło na ponowne odzyskanie kontroli nad inflacją.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz