Co to jest Flash Crash? I kto na tym zarabia?

 | 11.08.2021 11:33

Flash crash, to zjawisko giełdowe, które zdarza się coraz częściej – ostatnio wczoraj. Do dziś nie wyjaśniono, co go wywołuje. Wyjaśniamy jakie są przyczyny flash crash i przedstawimy jego przykłady.h2 Co to jest flash crash?/h2

Flash crash to gwałtowny i krótkoterminowy spadek notowań. Zjawisko to pojawia się praktycznie na każdym aktywie.

Typowy flash crash kończy się zanim w ogóle zostanie przez inwestorów zauważony. Ogólnie rzecz biorąc, zjawisko to trwa tylko kilka sekund lub minut (chociaż flash crash trwający dłużej również wpisał się w historię). Tego typu spadki nierzadko wynikają z mnogości stosowanych algorytmów, które zastępują decyzję podejmowane przez żywych inwestorów.

Kurs notowań (akcji, walut, surowców, kryptowalut), których cena spadła w wyniku flash crash, zazwyczaj równie szybko wraca do swojej wartości początkowej sprzed spadku ceny. W niektórych przypadkach jednak faza powrotu jest opóźniona. Ze względu na dużą dynamikę spadku cen i późniejszego odreagowania, flash crash jest uczestników rynku nie tylko eksplozją zmienności, ale także momentem, w którym dochodzi do zaksięgowania niemałych strat.

Chociaż flash crash zazwyczaj kończy się nagłym spadkiem ceny, po którym następuje jej odreagowanie, warto zauważyć, że takie zjawisko może wystąpić również w drugą stronę. Notowania błyskawicznie rosną, po czym niwelują cały swój wzrost.

h2 Jakie są przyczyny flash crash?/h2

Wspomniałem powyżej, że przyczyny flash crash można doszukiwać się w algorytmach, ale czynnik ludzki również potrafi odegrać swoją rolę. Spójrzmy na przypadki, w których gdzie może leżeć przyczyna flash crash.

h3 Fat finger error/h3

Podstawowy przypadek, to gdy flash crash wywołany został przez ludzki błąd. Nieostrożność większych inwestorów czy zarządzających funduszami hedgingowymi czy też animatorów, którzy mają dostęp do nieprzeciętnej ilości akcji/ pieniędzy. Omyłkowe potwierdzenie transakcji czy wpisanych zbyt wiele zer przy zleceniu sprzedaży/kupna, to tzw. błąd grubego palca (fat finger error).

h3 Spoofing/h3
Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

Nierzadko „silniejszy” inwestorzy próbują manipulować rynkiem za pomocą metod zwanych „spoofing„.

Najczęstszym przykładem są tu tzw. „grube ryby”, czyli osoby posiadające dużą ilość pozycji stawiający tzw. “ściany”, czyli zlecenia kupna lub sprzedaży danego aktywa, które nie mają zostać zrealizowane. Zlecenia zwykle stawiane są w dalszej odległości od bieżącej ceny, aby zminimalizować ryzyko ich wypełnienia się. Poprzez tę metodę „gruba ryba” fałszuje tym samym obraz rzeczywistej sytuacji na rynku. „Gruba ryba” sprawia mylne wrażenie, że zbliża się duża wyprzedaż. Sprawia tym samym, że inni uczestnicy rynku również chcą sprzedawać w obawie przed spadkiem cen. Inwestor, który złożył początkowe zlecenie sprzedaży, złożył również zlecenie kupna znacznie poniżej wartości kursu. Tuż przed osiągnięciem przez kurs ceny, po której zlecenie zostałoby zrealizowane, zlecenie sprzedaży zostaje anulowane. To z kolei oznacza, że aktywo może być kupione w najniższym punkcie paniki i sprzedane po wyższej cenie w fazie odrabiania strat. W ten sposób „grube ryby” osiągają bardzo duże zyski w zaledwie kilku chwil.

h3 Algorytmy/h3

Zwiększone wykorzystanie algorytmów i HFT (ang. High Frequency Trading – Handel wysokich częstotliwości) nasiliło występowanie flash crash w przeszłości. Polega to na wykorzystaniu superszybkich komputerów, które realizują transakcje z prędkością milisekund w oparciu o zaprogramowane algorytmy.

Przykład: Akcje spółki XYZ notowane po cenie 1 zł. System HFT ma algorytm, który automatycznie sprzedaje papier wartościowy po cenie 96 groszy (aby zminimalizować potencjalne straty) lub po cenie 104 groszy (aby osiągnąć zysk). Oznacza to, że jeśli akcji spadnie do poziomu 96 groszy, uruchomiona zostanie duża liczba automatycznych zleceń sprzedaży. One z kolei mogą spowodować dalszy spadek ceny i uruchomienie kolejnych algorytmów w miarę spadku ceny.

h2 Krótki historyczny przegląd flash crash/h2

Poniżej spojrzymy na kilka przykładów, które pokazują, w jaki sposób flash crash może wpływać na różne rynki i jakie są czynniki wywołujące.

h3 Flash crash z maja 2010 r.: Dow Jones Industrial Average (DJIA)/h3

Flash crash na indeksie DJIA w maju 2010 r. spowodował spadek ponad 1000 punktów w ciągu niespełna dziesięciu minut. W tamtym czasie było to największe tapnięcie, jakie kiedykolwiek zanotowano. Podczas gdy amerykańskie indeksy zniżkowały o 10%, niektóre pojedyncze akcje ucierpiały jeszcze bardziej. Przeliczając na pieniądze: 1 bilion USD wartości giełdowej przez chwilę wyparował w wyniku flash crashu. Odreagowanie nie było na tyle silne, aby mogło zamazać ten spadek.