Cotygodniowa prognoza inflacji: nie martwię się o ceny nieruchomości

 | 25.07.2022 12:45

  • Wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych jest historycznie związane z większym wzrostem cen domów;
  • Kupno nieruchomości za pomocą lewarowanych pożyczek z ulgą podatkową, to nadal dobry pomysł;
  • W tym tygodniu zobaczymy przyspieszenie szybkości obiegu pieniądza, gdy pojawi się PKB za II kwartał.
  • W tym tygodniu ukaże się dużo danych, ale tak naprawdę zaledwie dwie informacje rzucą nieco światła na kwestię inflacji.

    Najpierw otrzymamy szereg wskaźników związanych z rynkiem nieruchomości. W tej chwili toczy się wielka debata między ludźmi, którzy dobrze pamiętają to, co się wydarzyło 15 lat temu i spodziewają się, że ceny domów spadną wraz ze spowolnieniem gospodarczym i ludźmi, którzy mogą pochwalić się 50-letnią perspektywą i oczekują, że ceny domów będą nadal radzić sobie całkiem dobrze, gdy inflacja wspiera nominalne ceny nieruchomości.

    Jestem dinozaurem, słoniem lub słoniowatym dinozaurem i mam długą pamięć. Żyłem i handlowałem na rynkach inflacyjnych podczas załamania 2007-2009, więc pamiętam bardzo dokładnie, jak wyjątkowy był to okres. Zalicz mnie do obozu, który spodziewa się, że ceny domów spadną w ujęciu realnym, ale nie nominalnym.

    Oczywiście, wzrosty oprocentowania kredytów hipotecznych mają negatywny wpływ na zapał kupujących i sprzedaż domów. Zwiększenie miesięcznej spłaty kredytu hipotecznego o 40% spowoduje, że część kupujących zniknie z rynku. Ale ważne jest, aby powiedzieć, że racjonalni nabywcy nadal będą kupować chyba, że aktywnie oczekują, że ceny domów znajdą się poniżej wskaźnika inflacji przez dłuższy czas. Oto, dlaczego:

    Jeśli mogę kupić produkt, który rośnie w tempie inflacji - podobnie jak ceny domów, w długim okresie czasu i sfinansować go przy stopie niższej (po opodatkowaniu), niż stopa inflacji, to jest to wygrana.

    Załóżmy, że nabywca domu jest opodatkowany według najwyższej krańcowej stawki podatkowej w wysokości 37% i otrzymuje 5% kredyt hipoteczny z 20% wkładem własnym na dom o wartości 500 000 dol. Wtedy właściciel domu osiąga próg rentowności - jeśli zignorujemy podatki od nieruchomości, ale także wartość domu, jako miejsca do życia - jeśli to prawda:

    Pobierz aplikację
    Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
    Pobierz

    Wzrost kapitału własnego domu = koszt kredytu hipotecznego po opodatkowaniu

    Aktualna wartość domu * oczekiwana inflacja = (1-stawka podatkowa) * 5% * kwota finansowana

    500 000 dol. * oczekiwana inflacja = (1 - 0,37) * (5% * 400 000 dol.)

    500 000 dol. * oczekiwana inflacja = 12 600 dol.

    Oczekiwana inflacja = 12 600 dol. / 500 000 dol.

    Oczekiwana inflacja = 2,52%

    Ergo, nawet, jeśli inflacja spadnie do docelowego poziomu Fed, a ceny domów tylko nadążają za inflacją, właściciel domu i tak osiąga próg rentowności na części inwestycyjnej swojej decyzji o zakupie domu.

    To prawda, ta strategia nie jest tak atrakcyjna, jak przed rokiem. Poniżej przedstawiam mały, praktyczny wykres pokazujący próg rentowności inflacji z TIPS (przy użyciu serii rzeczywistych rentowności uzyskanych z Enduring Investments sprzed 1997 r.) oraz z posiadania domu. Zawsze używam górnego przedziału podatkowego i zakładam, że dom jest finansowany w 80% według stopy 10-latek skarbowych + 2%.