Cui bono?

 | 18.09.2019 15:02

Cały czas utrzymuje się napięcie wywołane sobotnim atakiem na saudyjskie instalacje naftowe. Odpowiedzialność za niego wzięli wspierani przez Iran jemeńscy bojownicy Huti, ale lokalizacja celu ataku na północy Arabii Saudyjskiej czyni wątpliwą możliwość przeprowadzenia ataku z terytorium Jemenu, a ze strony saudyjskiej i amerykańskiej pojawiły się już oskarżenia pod adresem Iranu, którego prezydent nawiasem mówiąc w poniedziałek spotkał się w kwestii Syrii z przywódcami Rosji i Turcji. W tej sytuacji łatwo sobie można wyobrazić eskalację konfliktu w regionie, chociaż ja do tej pory zakładałem, że Donald Trump na 14 miesięcy przed wyborami nie będzie specjalnie zainteresowany szokami naftowymi, takimi jak choćby ten, który nastąpił latem 1990 roku po inwazji Iraku na Kuwejt i który był impulsem uruchamiającym recesję w gospodarce USA w okresie III kw. 1999-I kw. 1991 (wpływowi której przypisuje się porażkę George’a Busha Starszego w wyborach w 1992 roku). Ale być może do podobnego wniosku doszedł Iran i obecnie agresywnie negocjuje licząc na domniemaną przedwyborczą bierność Trumpa? Z pewnością ze wzrostu ceny ropy i nieskuteczności wyposażonej w amerykańskie Patrioty saudyjskiej obrony przeciwlotniczej/przeciwrakietowej cieszą się Rosjanie.

Jest prawdopodobne, że to co się stało znowu odsunie w czasie planowaną od dawna ofertę publiczną 5 proc. akcji wycenianego na 1,5-2 biliony dolarów Saudi Aramco, która – gdyby doszła do skutku – byłaby kilkukrotnie większa od wcześniejszych rekordowych IPO chińskich spółek.

W poniedziałek ropa Brent zamknęła się prawie 13 proc. wyżej niż w piątek, kpiąc sobie z mojej projekcji sprzed 2 tygodni („Co dalej z ropą?„, dla mnie to lekcja, by przy braku świeżych pomysłów, nie przeciągać nadmiernie użytkowania starych projekcji). Na razie ten ruch odbił się od strefy oporu wyznaczonej przez wiosenne szczyty i dołek z sierpnia ub. r. i utrzymał w obrębie domniemanego rocznego trójkąta, więc pomimo przełamania ważnych linii oporu do jakichś „ostatecznych” rozstrzygnięć nie doszło, chociaż do czasu usunięcia skutków ataku i wyjaśnienia wątpliwości co do odpowiedzialności zań trudno zapewne myśleć o powrocie do trendu spadkowego.