Czar Netflixa prysł, a inwestorzy zareagowali potężną wyprzedażą akcji

 | 22.04.2022 12:23

Renoma Netflixa (NASDAQ:NFLX) jako działającej bez zarzutu maszynki do zarabiania pieniędzy najwyraźniej ucierpiała po wtorkowej publikacji oraz po sesji rozczarowujących wyników finansowych i operacyjnych. Nie były one wprawdzie tak tragiczne, jak niektórzy sądzą. Jednak po raz pierwszy od 10 lat liczba abonentów netto skurczyła się. O wiele większe rozczarowanie inwestorów spowodowała zapowiedź zarządu (guidance), że drugi kwartał będzie jeszcze bardzie wymagający, a ubytek użytkowników platformy streamingowej zwielokrotni się. W efekcie kapitalizacja rynkowa tej ikonicznej spółek technologicznej zmalała tylko w środę o ponad 50 mld USD.

20 kwietnia 2022 roku przejdzie do historii jako data, o której posiadacze akcji Netflixa (ticker: NFLX) najchętniej by zapomnieli. Kurs firmy runął w ciągu jednej sesji z prawie 349 USD na poprzednim zamknięciu do 226 USD w środę (-35%). To przełożyło się na spadek kapitalizacji spółki o około 54 mld USD, co w dużym zaokrągleniu stanowi ¼ wartości rynkowej akcji notowanych na GPW w Warszawie. Podczas sesji obrót zamknął się kwotą ok. 19 mld USD.

h5 Spółka podała w raporcie okresowym, że straciła w pierwszym kwartale 200 tys. abonentów netto./h5

Dla porównania konsensus rynkowy zakładał, że liczba nowych subskrybentów netto będzie dodatnia i wyniesie 2,5 mln sztuk.

Analitycy nie uwzględniali w swoich oczekiwaniach wojny w Ukrainie i reakcji na to wydarzenie Netflixa, która poległa na zawieszeniu świadczenia usług na terenie Rosji. To jednorazowe zdarzenie doprowadziło do tego, że z bazy abonenckiej zniknęło 700 tys. użytkowników. Korygując parametry operacyjne o ten one-off przyrost netto wyniósłby w pierwszym kwartale 2022 roku 500 tys. podmiotów. To wciąż jednak zbyt duża dysproporcja w stosunku do tego, czego rynek się spodziewał. O wiele bardziej nieprzyjemnym zaskoczeniem dla inwestorów było to, że zarząd spółki zapowiedział ubytek netto bazy klientów w drugim kwartale na poziomie 2 mln abonentów. Takie przedsięwzięcie również mocno odbiegało od wcześniejszych założeń analityków.