Członkowie FOMC mniej przekonani o konieczności dalszych podwyżek stóp

 | 10.01.2019 11:24

Wczoraj rynki oczekiwały na publikacje notatek z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej, natomiast dziś zostanie opisany opis dyskusji z grudniowego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego, które będą przede wszystkim analizowane pod kątem perspektyw gospodarczych strefy euro. Ponadto w kontekście coraz bardziej prawdopodobnego scenariusza zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych w USA warto śledzić wypowiedzi przedstawicieli Fed. Podczas czwartkowej sesji głos zabierze Powell, Bullard, Evans i Clarida.


Indeks dolara powrócił wczoraj do spadków, które były na tyle głębokie, że instrument zszedł poniżej 200-okresowej średniej EMA w skali dziennej. Dolar zaczął tracić na wartości jeszcze przed publikacją notatek z grudniowego posiedzenia Rezerwy Federalnej, natomiast minutki FOMC tylko przypieczętowały słabszy sentyment do waluty amerykańskiej. Zdaniem przedstawicieli Fed bowiem, bank powinien wykazywać się cierpliwością w kontynuacji zacieśniania polityki pieniężnej w otoczeniu niewielkiej presji inflacyjnej. Zapiski wpisują się dobrze w ostatnią retorykę Powella, który stwierdził, że Fed będzie bardziej ‘elastyczny’ w kwestii kolejnych podwyżek stóp procentowych. To stanowi podłoże do tego by rynki utwierdziły się w przekonaniu, że Fed będzie zmierzał w kierunku zakończenia cyklu wzrostu kosztu pieniądza w USA.


Decyzją Bank Kanady i Narodowego Banku Polskiego, stopy procentowe zostały utrzymane na niezmienionym poziomie. Z komunikatu BoC można wyczytać, że kanadyjska gospodarka generalnie radzi sobie dobrze - wzrost gospodarczy jest bliski potencjalnemu, zatrudnienie rośnie w solidnym tempie a stopa bezrobocia utrzymuje się blisko 40-letniego minimum. Co prawda bank obniżył prognozę dynamiki PKB w 2019 roku do 1,7%, jednakże oczekuje, że tempa wzrostu gospodarczego przyśpieszy w 2020 roku do 2,1% r/r. BoC nie wyklucza także potrzeby dalszych podwyżek stóp procentowych w Kanadzie, co stanowiło wsparcie dla dolara kanadyjskiego a para USD/CAD pogłębiła spadki. Z kolei z komunikatu RPP wynika, że utrzymują się korzystne perspektywy krajowej koniunktury, choć oczekuje się stopniowego obniżenia tempa wzrostu gospodarczego w kolejnych kwartałach. W horyzoncie oddziaływania polityki monetarnej dynamika cen powinna pozostawać w pobliżu celu inflacyjnego, co będzie sprzyjało stabilizacji stóp procentowych na obecnych poziomach. Zdaniem prezesa Glapińskiego koszt pieniądza mógłby się nawet nie zmienić do końca kadencji Rady.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz


USD/PLN