Czy krach na rynkach już blisko?

 | 16.03.2018 13:18

h3 Cykle koniunktury

Badacze światowych rynków, pomocy w wyjaśnieniu zachodzących tam zjawisk szukają niejednokrotnie w różnego rodzaju wzorcach, które często mają charakter cykliczny. Jednak zarówno długości tych cykli, wyjaśnienie przyczyn ich występowania, czy opisy poszczególnych ich faz mogą być bardzo zróżnicowane. Poniżej prezentujemy dwa podejścia do opisu cykli koniunktury gospodarczej, czyli teorię Kondratiewa i Rothbarda. Ta ostatnia stanowi podstawę prognozy ExMetrix.

h3 Cykle Kondratiewa/h3

Nikołaj Kondratiew opublikował w 1928 roku pracę zatytułowaną „Wielkie cykle koniunktury gospodarczej”, gdzie przeanalizował okresy rozwoju jak i zapaści największych ówczesnych potęg gospodarczych (Niemiec, Anglii, Francji, USA) na przestrzeni 150 lat. Kondratiew wykazał, że w procesach gospodarczych występują regularności, które przybierają formę cyklu trwającego około 50 lat. Cykl dzieli się na cztery fazy, analogiczne do pór roku: wiosna (odradzanie się gospodarki), lato (gwałtowny wzrost gospodarki), jesień (spowolnienie gospodarcze) i zima (depresja gospodarcza). Według Kondratiewa, za powstawanie cykli odpowiada głównie wprowadzanie do powszechnego użytku produktów będących owocami nowych technologii.

h3 Badania Kondratiewa wyodrębniły trzy cykle o podobnej długości/h3

I cykl: 1790 r. – 1840 r. Wtedy powstały takie innowacje jak: maszyna parowa, tekstylia, mechaniczne krosna II cykl: 1840 r. – 1890 r. Kolej, stal, III cykl: 1890 r. – 1940 r. Elektryczność, chemia, przemysł ciężki IV cykl: 1940 r. – 1990 r. Petrochemia, motoryzacja, urządzenia domowe V cykl: 1990 r. – obecnie. Komputery, internet, telekomunikacja.

Teoria Kondratiewa jest interesująca, ale jej praktyczne wykorzystanie może być problematyczne z kilku powodów. Po pierwsze na razie mieliśmy do czynienia z zaledwie czterema pełnymi cyklami. Jest to zbyt mało by przeprowadzać dokładne analizy. Po drugie czas trwania poszczególnych cykli to nie dokładnie 50 lat. Grafika poniżej pokazuje, że ostatnie dwa cykle Kondratiewa (4 i 5) uległy skróceniu i trwają około 40 lat. Powodem może być na przykład szybszy obecnie postęp technologiczny . Zaburzenia wprowadzać też mogą globalne zjawiska polityczne, jak na przykład rozpad bloku komunistycznego. W takim wypadku cykl piąty zaczął się na przełomie lat 70/80 wraz z upowszechnieniem się komputerów osobistych. Skala masowa to czas rozwoju internetu. Z grafiki wynika, że obecnie mamy już wiosnę cyklu 6 :

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz