Czy nadal warto inwestować w złoto?

 | 19.10.2020 13:44

Czym jest złoto?

Każdy z nas wie, czym jest złoto. Jest ono obecne w codziennym życiu, np. w postaci biżuterii. Jest również kojarzone z czymś odświętnym, np. ozdoby w katedrze z XVII wieku. Złoto to coś więcej niż zwykły metal. To przekaźnik wartości, symbol trwałości, wykwintności, podkreślenie piękna.

Złoto jako materiał jest metalem błyszczącym, ciężkim, miękkim, łatwym w obróbce. Jego liczba atomowa to 79, a symbol w Tablicy Mendelejewa to Au. Zaletą złota jest fakt, iż nie utlenia się w powietrzu ani w wodzie, co oznacza, że jest bardzo trwałe.

Zastosowań złota jest wiele. Używamy go do wytwarzania monet, biżuterii, zdobień. Dawniej, złoto było drogocennym i bardzo poszukiwanym pierwiastkiem. Z mniej popularnych zastosowań; złoto ma swój udział również w stomatologii, elektronice czy przemyśle spożywczym.

Złoto znamy także z finansów. Jeszcze do początków XX wieku – pieniądze wielu państw musiały mieć pokrycie w fizycznym złocie. Był to tzw. gold standard. Jednak w roku 1914, wraz z wybuchem I wojny światowej – wzrost wydatków rządowych spowodował trudności z związane z utrzymaniem parytetu walut fiducjarnych do fizycznych rezerw złota, i standard ten przestał obowiązywać.

Inne, podobne metale szlachetne odporne chemicznie to: srebro, platyna, pallad, ruten, rod, osm, czy iryd.

Krótka historia złota

Ten cenny kruszec występuje w skałach litych, żyłach i osadach aluwialnych. Jego złoża rozsiane są po całym świecie. Mianem potentatów w jego wydobyciu można nazwać kraje takie jak: RPA, Rosję, Australię, Chiny, Stany Zjednoczone, Kanadę, Indonezję, Uzbekistan, Peru, Ghanę i Kirgistan.