Czy po utracie 47 miliardów dolarów w kapitalizacji Solana ma szansę się odrodzić?

 | 04.01.2023 09:42

Z potencjalnego "zabójcy Ethereum" Solana stała się jednym z najgorzej radzących sobie aktywów w 2022 roku. Chociaż ta sieciowa kryptowaluta SOL straciła 92% swojej wartości, to nie jest to jedyna miara ekosystemu. Czy po delewarowaniu z oszukańczych praktyk SBF, Solana ma szansę na odrodzenie w 2023 roku?h3 Aktualna sytuacja Solany/h3

Przed rokiem, kapitalizacja rynkowa Solany wynosiła 52,6 miliarda dolarów. Od tego czasu jej wartość spadła 11-krotnie, osiągając 4,7 miliarda dolarów. Dla porównania, w tym samym okresie kapitalizacja rynkowa Ethereum skurczyła się tylko 3-krotnie, co oznacza, że ​​kapitalizacja rynkowa Solany wynosi obecnie zaledwie 3,1% Ethereum, która wynosi 148 miliardów dolarów.

Nie tylko lokuje to Solanę na 15. miejsce pod względem kapitalizacji rynkowej, tuż przed memem Shiba Inu, ale nowe pozycjonowanie Solany na rynku oznacza, że ​​skalowalne rozwiązania Ethereum mają większy kapitał. Na przykład, Polygon (MATIC) ma kapitalizację rynkową w wysokości 6,8 miliarda dolarów. Nawet zdecentralizowana giełda pojedynczego dApp Ethereum Uniswap zbliża się do Solany z kapitalizacją rynkową wynoszącą 4 miliardy dolarów.

To powiedziawszy, podwyżki stóp dokonywane przez Rezerwę Federalną miały hamujący wpływ na wszystkie rynki w 2022 r. Taka niepewność z kolei generuje schronienie w najważniejszych monetach według kapitalizacji rynkowej. Z tego powodu dostrzegamy, że Ethereum (ETH) najlepiej oparło się dewaluacji w kategorii ekosystemów dApp typu proof-of-stake.

Inne sieci DeFi takie, jak Avalanche (AVAX) i Cardano (ADA) spotkał podobny los jak Solanę w 2022 roku.