Czy rynki odetchną z ulgą?

 | 10.12.2018 11:19

Drugi tydzień grudnia zapowiada się bardzo ciekawie na rynkach finansowych. Klika wydarzeń będzie miało decydujący wpływ na zmienność w kolejnych dniach. Pierwszym z nich jest jutrzejsze głosowanie w brytyjskim parlamencie nad umową odnośnie warunków Brexit’u. Niestety szanse na jej przyjęcie na chwilę obecną wydają się niewielkie. Rynki chciałby odetchnąć z ulgą w tej kwestii, jednak wszystko wskazuje na to, że w najbliższych tygodniach nie będzie można spać spokojnie. Na dziś przypada ostatni dzień negocjacji w tej sprawie, natomiast dodatkowo GBP będzie pozostawał pod wpływem publikowanych danych z gospodarki brytyjskiej (produkcja przemysłowa, deficyt handlowy). W kolejnych dniach uwaga rynków przesunie się w kierunku grudniowego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. Konsensus rynkowy zakłada, że zgodnie wcześniejszymi sugestiami program skupu aktywów zostanie zakończony z końcem grudnia. Jak na razie wytyczne odnośnie kształtowania się stóp procentowych w przyszłości powinny pozostać na niezmienionym poziomie, gdyż EBC będzie chciał aby polityka pieniężna w dalszym ciągu pozostała akomodacyjna ze względu na utrzymująca się niską inflacją bazową pomimo zadowalających perspektyw gospodarczych. Wymownym akcentem na koniec tygodnia będzie natomiast publikacja wstępnych odczytów indeksów aktywności w sektorze przemysłowym i usług zarówno w Europie, jak i USA.


Piątkowy raport z amerykańskiego rynku pracy wydaje się wystarczająco dobry, by Rezerwa Federalna postawiła przysłowiową kropkę nad „i” w kwestii grudniowej podwyżki stóp procentowych w USA. Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło w listopadzie o 155 tys. wobec wzrostu o 237 tys. po korekcie miesiąc wcześniej. Dynamika przeciętnych zarobków ustabilizowała się na poziomie 3,1% r/r, natomiast stopa bezrobocia na poziomie 3,7% r/r. Prawdopodobieństwo wzrostu pieniądza w grudniu o 0,25% na bazie kontraktów Fed Fund Futures kształtuje się obecnie w okolicy 70%. Wobec powyższego wszystko wskazuje na to, że na kolejnym posiedzeniu Fed dojdzie już do dziewiątej podwyżki stóp procentowych od czasu rozpoczęcia cyklu stopniowej normalizacji polityki pieniężnej w grudniu 2015 roku. Indeks dolara utrzymuje się tuż powyżej 50-okresowej średniej EMA w skali dziennej. Publikacja grudniowych projekcji makroekonomicznych Fed może stać się impulsem do silniejszego ruchu kierunkowego na tym instrumencie, którego notowania w listopadzie utrzymywały się w trendzie bocznym.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz


Nasza krajowa waluta pozostaje pod wpływem czynników zza granicy. Dopiero w końcówce tygodnia pojawią się dane z Polski o bilansie handlowym i ostateczny odczyt inflacji CPI za listopad. Oczekiwania na kolejna podwyżkę stóp procentowych w USA oraz niepewność utrzymująca się na rynkach może ciążyć notowaniom naszej krajowej waluty. EUR/PLN powoli oddala się od dolnego ograniczenia szerszego zakresu konsolidacji, natomiast USD/PLN po raz kolejny wybronił wsparcie w postaci 100-okresowej średniej EMA w skali dziennej.


EUR/USD