Czy waluta BRICS może zdetronizować dolara amerykańskiego w roli globalnej rezerwy?

 | 04.05.2023 11:58

Dolar amerykański jest prawdopodobnie zbyt mocno zakorzeniony, aby można było poważnie myśleć o pozbawieniu go statusu GWR (globalnej waluty rezerwowej).

Zagrożenie dedolaryzacją pojawia się w czasie, gdy juan chiński zaczyna odgrywać bardziej aktywną rolę w płatnościach międzynarodowych i gdy blok BRICS rośnie w siłę. Ale jak realistyczna jest wizja innej waluty fiducjarnej detronizującej dolara?

W jaki sposób USD stał się globalną walutą rezerwową?

Potrzeba było wyjątkowej historycznej zbieżności, aby dolar stał się globalną walutą rezerwową (GWR). Po konsolidacji po II wojnie światowej, wiodąca rola Stanów Zjednoczonych rozszerzyła się na nowy globalny system monetarny. Mając duże rezerwy złota i zasoby naturalne oraz będąc bezpośrednio nietknięte przez II wojnę światową Stany Zjednoczone przejęły dowodzenie.

Jeszcze przed oficjalnym zakończeniem II wojny światowej w lipcu 1944 r. Stany Zjednoczone gościły 44 kraje sojusznicze na konferencji w Bretton Woods, w stanie New Hampshire. To tutaj narodził się nowy porządek świata. Porozumienie z Bretton Woods sprawiło, że kraje sojusznicze odeszły od standardu złota i zamiast tego powiązały swoje waluty z dolarem.

Z kolei dolar był nadal powiązany z amerykańskimi rezerwami złota pełniąc funkcję zastępczą. Dlatego banki centralne krajów sprzymierzonych utrzymywały stały kurs wymiany na dolara, wymienialny na złoto.