Czy warto kupować aluminium, nikiel, gdy LME celuje w rosyjskie metale? 

 | 30.09.2022 12:44

  • LME rozważa wprowadzenie zakazu obrotu metalami pochodzącymi z Rosji
  • Zakaz narazi 145-letnią giełdę na problemy prawne.
  • Może być okazją do zawierania długich zakładów na te metale
  • "W towarach wszystko jest możliwe, niemniej jednak, wahadło kołysze się mocno w obie strony" - powiedziała weteranka strategii towarowych i autorka Carley Garner w aktualnym blogu opublikowanym kilka godzin przed tym artykułem.

    London Metal Exchange (LME) po raz pierwszy w historii, że rozważa konsultacje na temat tego, czy rosyjskie metale, takie jak aluminum, nikiel i miedź powinny nadal być przedmiotem handlu i przechowywania w swoim systemie.

    Oświadczenie giełdy pojawiło się pod koniec czwartku po tym, jak trzy źródła zaznajomione ze sprawą powiedziały agencji Reuters, że LME planuje omówić zakaz nowych dostaw rosyjskiego metalu, aby jej magazyny nie mogły być wykorzystane do rozładowania trudno sprzedawalnych zapasów.

    Kraje zachodnie nałożyły sankcje na rosyjskie banki i bogate osoby związane z prezydentem Władimirem Putinem od czasu inwazji Rosji na Ukrainę, ale jak dotąd nie ma ograniczeń w kupowaniu rosyjskiego metalu.

    Na pewno LME, czcigodna 145-letnia instytucja, nigdy wcześniej nie musiała podejmować tak niezwykle politycznej, kontrowersyjnej i doniosłej decyzji.

    Wszelkie posunięcia mające na celu zablokowanie rosyjskich dostaw w stosunku do kontraktów LME "prawie na pewno okazałyby się kontrowersyjne, potencjalnie narażając LME na wyzwania prawne ze strony rosyjskich producentów", powiedział Bloomberg w komentarzu w czwartek, dodając:

    "Giełda jest już celem działań prawnych ze strony funduszy hedgingowych i firm handlowych nad swoją decyzją o anulowaniu miliardów dolarów w transakcjach niklu na początku tego roku, gdy ceny gwałtownie wzrosły".

    Oprócz krzywdzenia rosyjskich producentów metali, takich jak Rusal (MCX:RUAL) i Nornickel, taki ruch prawdopodobnie byłby również problemem dla Glencore (OTC:GLNCY), który kupuje miliony ton aluminium od Rusala w ramach ogromnej wieloletniej umowy.

    Kwestia jest aktualna ze względu na obecne negocjacje dotyczące rocznych umów na dostawy na rok 2023, dodał.

    Źródła, które rozmawiały z Reutersem, powiedziały, że istnieją pewne obawy, że rosyjski producent aluminium Rusal nie będzie w stanie sprzedać swojego metalu i dostarczy go do zarejestrowanych magazynów LME.

    Rosyjski Nornickel stanowił 7% światowej produkcji niklu wydobywanego w zeszłym roku, podczas gdy Rusal, największy na świecie producent aluminium poza Chinami, ma stanowić 6% globalnych dostaw tego metalu w tym roku.

    "Dyskusje dotyczą możliwości zakazu nowych dostaw" - powiedziało jedno ze źródeł, dodając, że próba zakazania metalu już w magazynach LME, który został wyprodukowany przez Rusala "byłaby szaleństwem".

    Inne źródło powiedziało, że LME nie może zakazać rosyjskiego metalu bez sankcji na firmy, które je produkowały.

    LME powiedział, że jego priorytetem jest utrzymanie uporządkowanego rynku. "Obecnie nie widzimy żadnych dowodów na to, że magazyny LME są wykorzystywane do długoterminowego rozładowywania metalu" - dodała giełda w odpowiedzi na prośbę o komentarz.

    Ruch metalu pozostał stosunkowo stały w ciągu ostatnich 12 miesięcy, powiedział LME. Niektórzy nabywcy unikają aluminium Rusal, podczas gdy inni zabezpieczają rabaty cenowe.

    Rusal i Nornickel nie odpowiedziały natychmiast na prośby o komentarz.

    Rosja wyprodukowała również 920 000 ton miedzi rafinowanej w zeszłym roku, około 3,5% światowej, według U.S. Geological Survey.

    Dlaczego jest to ważne?/h2

    Ponieważ ceny aluminium skoczył aż 8,5% do 2.306 dolarów za tonę w czwartek, podczas gdy nikiel wspiął się 6% do 23.115 dolarów na obawy o podaży, jeśli LME poszedł do przodu z zakazem.

    Oba metale bazowe zmniejszyły swoje zyski przed zamknięciem dnia. Ale to wciąż był ogromny rajd dla nich.

    W przypadku aluminium, był to największy wzrost intraday w procentach. Nikiel, oczywiście, był świadkiem jeszcze bardziej szalonych ruchów do 70% w sesji w pierwszych dniach inwazji na Ukrainę w marcu.

    Chodzi o to, czy warto wejść w te dwa metale wyłącznie w ramach handlu long-speculative przed ich możliwym zakazem na LME.

    Podczas gdy nie możemy przewidzieć decyzji LME, możemy nakreślić projekcje cen i cele dla tych dwóch metali, które sprawiłyby, że spekulacyjne wejście w tym momencie byłoby opłacalne, jeśli nie przynajmniej zrównoważone. W tym celu zwracamy się do SKCharting.com i jego głównego stratega technicznego Sunila Kumara Dixita.

    "W świetle LME idącego twardo na rosyjskie metale, istnieje silny przypadek dla metali przełamujących wiele obszarów oporu, ponieważ wąskie gardła podaży mogą osiągnąć ekstremalne proporcje" - powiedział Dixit.

    Aluminium strategicznie warto akumulować: