Czy złoto sięgnie po 1 900 dolarów?

 | 10.01.2023 12:44

  • Złoto spadło tylko trzy razy w ciągu ostatnich15 sesji zaliczając jedną z najbardziej zwyżkowych faz w ciągu roku;
  • Test przy 1 900 dol. będzie zależny od tego, czy grudniowy CPI w USA wyniesie 6,5% i mniej
  • Innymi katalizatorami byłby indeks dolara schodzący poniżej 103 poniżej i rentowności obligacji skarbowych. 
  • Złoto zanotowało tylko trzy dni na minusie w ciągu ostatnich 15, co czyni go najbardziej byczym okresem dla żółtego metalu od roku, zanim ostatecznie zbliżyło się do kwietniowych, niemal rekordowych, cen.

    Kruszec może znów przygotowywać się do tak wysokich lotów pod warunkiem, że przejdzie pierwszy test w postaci czwartkowego odczytu amerykańskiego indeksu cen towarów i usług konsumpcyjnych, czyli CPI za grudzień.

    Wskaźnik CPI wzrósł w tempie 7,1% w ciągu roku do listopada, zwalniając z najwyższego od czterech dekad poziomu 9,1% w okresie 12 miesięcy do czerwca. 

    Zgodnie z konsensusem Wall Street i ekonomistów ankietowanych przez media oczekuje się, że w ciągu roku do grudnia spowolnił jeszcze bardziej, tj. do 6,5%. Zgodnie z tymi oczekiwaniami, Rezerwa Federalna spodziewa się podnieść stopy procentowe o 25 pb na posiedzeniu politycznym, które zakończy się 1 lutego. Byłoby to kolejne spowolnienie tempa po grudniowej podwyżce o 50 pb i czterech kolejnych o 75 pb, pomiędzy czerwcem i listopadem.

    Szanse, że Fed postąpi inaczej są raczej niewielkie, a narzędzie Investing.com Fed Rate Monitor szacuje 84,4% prawdopodobieństwo na podwyżkę o 25 punktów bazowych w lutym. Ostatni raz bank centralny zarządził tak niską podwyżkę stóp procentowych w marcu 2022 r. kiedy rozpoczął serię podwyżek stóp procentowych w celu ograniczenia niekontrolowanej inflacji w następstwie pandemii koronawirusa, która wybuchła w 2020 r.