Czy złoty traci z powodu wyborów?

 | 21.10.2015 10:11

Od początku tygodnia złoty wyraźnie traci wobec pozostałych walut. Przedstawiciele Rosji dołączą dzisiaj do spotkania państw OPEC. Lepsze dane gospodarcze z USA a gorsze z Japonii.

Od kilku dni na notowaniach par złotowych ciążą nadchodzące wybory parlamentarne. Widać to wyraźnie porównując notowania złotego do innych walut naszego regionu. Złotówka od początku tygodnia straciła już niemal 1% względem euro bez wyraźnego powodu w danych makroekonomicznych. Najprawdopodobniej jest to strach przed nieznanym czy przed wynikami niedzielnych wyborów. Niewykluczone, że jeszcze przed końcem tygodnia zobaczymy korektę tego ruchu. Jeżeli okaże się, że złoty osłabi się zbyt mocno na rynku znajdą się inwestorzy chcący wykorzystać strach do osiągnięcia dodatkowych zysków. Do momentu kiedy się to nie wydarzy, zapowiada się kilka naprawdę nerwowych dni dla kredytobiorców frankowych, gdyż waluta ta zbliża się do 3-miesięcznych maksimów.

Rosja dołączy dzisiaj do technicznej narady OPEC. Stowarzyszenie debatuje co robić by ceny czarnego złota wróciły do poziomów sprzed spadków. Problemem jest to, że wydobycie i to bez powrotu Iranu na rynku rośnie szybciej niż nadmiernie optymistycznie zaprognozowana konsumpcja. Na razie nie ma chętnych by zmniejszyć wydobycie, o czym świadczą poszukiwania nowych rynków zbytu w regionach tradycyjnie zdominowanych przez inne kraje. Dobrym przykładem są dostawy z Arabii Saudyjskiej do Polski będącej dotychczas jak cały nasz region w strefie wpływów Rosji. Bardziej prawdopodobne jest to, że tego typu animozje zdominują to posiedzenie, niż że dojdzie na nim do przełomu w wydobyciu. Gdyby doszło do przełomu, głównym beneficjentem na rynku walutowym powinien być, tradycyjnie powiązany z cenami surowców energetycznych, rubel.

Wczorajsze dane z USA zostały dobrze przyjęte przez rynki. Co prawda wydano mniej od oczekiwań pozwoleń na budowę domów, ale z kolei wskaźnik rozpoczętych budów okazał się lepszy od oczekiwań. Przełożyło się to na umacnianie się dolara wobec euro, co zaszkodziło również walutom naszego regionu.

Gorsze od oczekiwań dane z Japonii powoli nie powinny już nikogo dziwić. Eksport wzrósł o 0,6% wobec oczekiwań o 3,4%. Import spadł o 11,1% co było i tak lepsze niż prognozowany spadek o 11,7%.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

Dzisiaj warto zwrócić uwagę na następujące dane:
16:00 - Kanada - zmiana stóp procentowych i raport na temat polityki monetarnej,
16:30 - USA - tygodniowa zmiana zapasów paliw.

EUR/PLN
Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 20.07.2015 do 20.10.2015