Czym jest windfall tax? Czy będzie funkcjonował w Polsce?

 | 30.05.2022 11:18

Ostatnie wypowiedzi Premiera oraz nowej Minister Finansów Magdaleny Rzeczkowskiej otwarły w Polsce dyskusję na temat podatku solidarnościowego, czyli windfall tax. Idea tej opłaty polega na opodatkowaniu nadmiarowych zysków firm, które wynikają nie ze wzrostu efektywności, a ze zdarzeń o charakterze teoretycznie niezależnych. W tym przypadku mówimy o wybuchu wojny na Ukrainie, która doprowadziła do wystrzału cen surowców, a w konsekwencji do wzrostu zysków firm oraz koncernów przede wszystkim paliwowych, oraz energetycznych. Uwaga Mateusza Morawieckiego skoncentrowała się na Norwegii, która wykazała wzrost przychodów ze sprzedaży gazu ziemnego o 150 mld euro.

Trzeba jednak zwrócić uwagę, na fakt, iż jeżeli windall tax miałby wejść w życie, powinien on również objąć polskie spółki energetyczne, które w pierwszym kwartale tego roku notują rekordowe zyski.

Czy możliwy jest scenariusz wprowadzenia windfall tax w Polsce?/h3

 

Polski sektor energetyczny z rekordowymi zyskami bez perspektyw podatku solidarnościowego

I kwartał 2022 roku wykazał rekordowe zyski spółek z polskiego sektora energetycznego, które są beneficjentem wzrostu cen surowców w ostatnich miesiącach. Najlepiej obecną sytuację obrazują wyniki PGNiG (WA:PGN) oraz Orlenu (WA:PKN), których sumaryczny zysk netto kwartał do kwartału wzrósł o 3,3 mld złotych, a w ujęciu procentowym niecałe 100%. Dobrą kondycję całego sektora pokazuje również indeks WIG-energia, który konsekwentnie od 3 miesięcy utrzymuje się w trendzie wzrostowym i atakuje maksima z zeszłego roku.