DAX – nieznane fakty

 | 06.12.2017 13:00

Dax to jeden z najchętniej trejdowanych indeksów giełdowych przez polskich spekulantów. Powszechnie wiadomo, iż jednym z kluczowych elementów, do osiągnięcia sukcesu na danym rynku jest jego rzetelne poznanie. Praktyka jednak pokazuje, że najczęściej ten aspekt jest pomijany. A to spory błąd. W tym wpisie wskażę kilka ciekawych faktów na temat niemieckiego indeksu, które mogą zaskoczyć i zmienić spojrzenie na ten walor inwestycyjny. Artykuł ten jest ukłonem w stronę moich czytelników, którzy najczęściej inwestują na Daxie. Dostęp do danych posiadam dzięki firmie proptradingowej OSTC, w której na co dzień trejduję.


Wstęp


Gdy będziesz czytał ten wpis, chciałbym byś pozostał obiektywny, ponieważ na każdym rynku można zarabiać pieniądze. Artykuł ten nie powstał, by coś negować, ale pokazać pewne rzeczy, które prawdopodobnie nie są znane dla większości polskich traderów Daxa. Sam byłem kiedyś traderem CFD i nie miałem dostępu do danych, które posiadam obecnie. Choć przyznaję, że nigdy nie czułem sympatii do tego rynku. Intuicja mnie od niego odciągała. Aby wskazane przeze mnie we wpisie przykłady, były bardziej rzetelne, przygotowałem dane z różnych dni i godzin, porównując w tym czasie 3 indeksy giełdowe – DAX, S&P 500 oraz Euro Stoxx 50. Zobacz jak te rynki wyglądają „od wewnątrz” i sam zdecyduj, gdzie najbardziej opłaca Ci się zawierać transakcje.


Instrukcja price laddera


Nie każdy miał styczność z price ladderem, dlatego wyjaśnię w skrócie co oznaczają wskazane dane z poniższych ilustracji. 3 pierwsze okna to drabinki danych rynków. Na ich środkowym czarnym tle są poziomy cenowe, na niebieskim (bid – kup) i różowym (offer – sprzedaj) kolejki zleceń traderów na tych poziomach, a na szarych przetrejdowany wolumen rzeczywisty. Na CFD najczęściej pozycje zawiera się „z wykresu” na platformie dostarczonej od brokera. Widoczny jest tylko chart i szczątkowe dane, przeważnie tylko od tego dostawcy usług (jak na przykład sentyment rynkowy). Handlując na kontraktach futures, najczęściej trader posiada dostęp do price laddera (drabinki), price tickera (taśmy) oraz wykresów. Na CFD można wchodzić z ręki, albo za pomocą orderów typu stop lub limit (bez kolejek). Na futures można wchodzić po rynku, albo stać w kolejce na dany poziom, licząc że otrzymana cena będzie „w rynku” (jest jeszcze wiele innych zleceń, ale nie ma potrzeby ich opisywania w tym artykule).

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

Przykłady

Tak jak wspominałem wcześniej, porównałem 3 rynki z różnych godzin. Pierwsza drabinka przedstawia SP500, druga Euro Stoxx, a trzecia Daxa. Po prawej stronie są wykresy tych rynków.

1. Screen – rynki ok. 8:00, 01.12.2017