Deutsche Bank połączy się z Commerzbank

 | 18.03.2019 11:28

Kłopoty giganta europejskiej bankowości nadal trwają. Deutsche Bank od lat boryka się z problemami, mimo wielokrotnych prób postawienia go na nogi. Akcje banku od wybuchu kryzysu finansowego straciły ponad 90% wartości. Wygląda na to, że czasy świetności instytucji przeminęły bezpowrotnie. Wczoraj przedstawiciele Deutsche Bank oświadczyli, że wyrazili zgodę na rozmowy z Commerzbankiem w celu dokonania połączenia z pomocą rządu dwóch dużych niemieckich pożyczkodawców.h2 Połączenie potencjałów dwóch banków z problemami/h2

Niemiecki rząd chciałby, żeby kraj posiadał silny bank o zasięgu światowym. Taką instytucją był w przeszłości Deutsche Bank. Od lat jednak boryka się z problemami. Masowe zwolnienia, polityczne zawirowania, osłabienie europejskiej gospodarki czy zarzuty ze strony USA to tylko niektóre z nich. Podobna sytuacja dotyczy Commerzbanku. Połączenie obu banków może jednak przywrócić ich dawną siłę.

Konsekwentnie podkreślałem, że konsolidacja w niemieckim i europejskim sektorze bankowym jest dla nas ważnym tematem”, napisał w liście do pracowników CEO Deutsche Bank Christian Sewing. „Musimy ocenić, jaką rolę chcemy odgrywać w jej kształtowaniu.”

W niedzielę obie firmy potwierdziły przejście do głębszych negocjacji w kwestii połączenia. Spekulacje na ten temat trwały już kilka miesięcy. Wiadomo było, że niemieckie Ministerstwo Finansów podejmuje kroki w tym kierunku.

h2 Niemiecki rząd nakłania do połączenia/h2

W opublikowanym przez Ministra Finansów oświadczeniu możemy przeczytać, że pomoże on w trwających rozmowach oraz ma nadzieję, że połączenie banków wspomoże nastawioną na eksport niemiecką gospodarkę. Państwo nadal posiada duże udziały w Commerzbanku po pomocy finansowej udzielonej w trakcie kryzysu.

Połączeniu banków sprzeciwiają się ich związki zawodowe. Według Jana Duschecka, krok ten sprawi, że stanowiska 30 tysięcy pracowników będą zagrożone. Obawy te nie są nieuzasadnione. Banki zgodziły się rozpocząć formalne rozmowy po sygnale ze strony rządu, że nie stanie na drodze koniecznych cięć zatrudnienia oraz kosztów.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

Po połączeniu Deutsche Banku i Commerzbanku nowa instytucja będzie czwartym największym pożyczkodawcą w Europie z aktywami o wartości 1,81 bln euro. Ich łączna wartość rynkowa wynosi jedynie około 25 mld euro, a to za sprawą wieloletnich strat na rynku akcji. Od czasów wybuchu kryzysu oba banki straciły na giełdzie ponad 90% wartości.

Choć nie wiadomo, jak będzie wyglądać struktura połączenia, Deutsche Bank z racji bycia większym zostanie prawdopodobnie nabywcą. W przypadku finalizacji porozumienia, być może będzie konieczne pozyskanie około 8 mld euro od akcjonariuszy lub przez sprzedaż pomniejszych spółek, ocenia Christian Koch z DZ Bank.