Dlaczego amerykańskie indeksy tąpnęły po ogłoszeniu rozejmu w wojnie handlowej?

 | 05.12.2018 17:45

Kiedy w poniedziałek inwestorzy ruszyli na zakupy akcji, po tym jak Donald Trump triumfalnie ogłosił, że wojna handlowa został zawieszona na 90 dni w celu wypracowania porozumienia z Chinami, nikt nie przewidywał że wzrosty okażą się tak krótkotrwałe a kontra tak bolesna. Skąd wobec tego już w kolejnym dniu wyprzedaż na nowojorskim parkiecie osiągnęła wręcz prawie paniczną skalę a główne 3 indeksy straciły ponad 3% negując ponad połowę wcześniejszego dwutygodniowego dobicia? Poniżej wskażę kilka fundamentalnych przyczyn mogących mieć wpływ na ten ruch i kontynuację wyprzedaży po dzisiejszej przerwie w notowaniach spowodowanej dniem żałoby po śmierci byłego amerykańskiego prezydenta Georga H.W. Busha.h3 Rozejm wcale nie oznacza porozumienia/h3

Rynek coraz bardziej skłania się ku stanowisku, że 90 dniowy rozejm w wojnie handlowej pomiędzy USA a Chinami, czyli de facto wstrzymanie się z nałożeniem planowanych ceł, wcale nie oznacza, że łatwiej będzie zwaśnionym stronom osiągnąć porozumienie. Krótkie zawieszenie broni może nie dać liderom obu państw wystarczającego czasu na omówienie fundamentalnych różnic w polityce gospodarczej.

h3 Inwersja krzywej dochodowości zapowiedzią krachu giełdowego/h3

Zbliżająca się po raz pierwszy od ponad 10 lat inwersja krzywej dochodowości, czyli moment kiedy to oprocentowanie 10-letnich obligacji skarbowych jest niższe od oprocentowania 2-letnich obligacji skarbowych, obudziła wśród inwestorów na nowo widmo recesji. W niedalekiej przyszłości mieliśmy dwa razy do czynienia z taką sytuacją – przed pęknięciem banki internetowej w 2000 roku oraz przed ostatnim kryzysem finansowym w 2007 r.