Dolar czeka na dalsze impulsy

 | 20.09.2018 12:57

Kluczowe informacje z rynków:

KANADA / NAFTA: Wczoraj pojawiły się spekulacje, że porozumienie z USA raczej nie zostanie osiągnięte w tym tygodniu.

WIELKA BRYTANIA / BREXIT: Nieformalny szczyt UE w Salzburgu nie przyniósł postępów w negocjacjach – szef Komisji Europejskiej stwierdził, że jesteśmy wciąż „daleko od porozumienia”, a premier May dała do zrozumienia, że nie będzie przedłużać negocjacji, a zwłaszcza zmieniać swojego stanowiska wzywając jednocześnie UE to większej woli znalezienia kompromisu. Nadal punktem spornym pozostaje kwestia statusu Irlandii Północnej. Kolejny szczyt zaplanowano na 18-19 października, ale kluczowe może okazać się listopadowe spotkanie, którego data dopiero będzie ustalona (pomiędzy 5, a 13 października). Dzisiaj drugi dzień szczytu – ale już bez udziału Brytyjczyków. Zdaniem ministra ds. Brexitu (Dominic Raab) UE powinna teraz wykazać się większą wolą wypracowania kompromisu. Z kolei w opinii ministra Davida Lidingtona obie strony uzgodniły już 85-90 proc. tematów. Tymczasem o godz. 10:30 poznaliśmy dane nt. sprzedaży detalicznej, która w sierpniu zaskoczyła pozytywnie wzrostem o 0,3 proc. m/m i 3,3 proc. r/r, a dane za lipiec zrewidowano w górę.

NOWA ZELANDIA: Kwartalna dynamika PKB w II kwartale była najwyższa od 2 lat – gospodarka rosła w tempie 1,0 proc. k/k i 2,8 proc. r/r (szacowano 0,8 proc. k/k i 2,5 proc. r/r).

JAPONIA: Premier Shinzo Abe utrzymał fotel szefa partii LDP, co było spodziewane.

CHINY: Prasa spekuluje, że władze mogą zdecydować się na cięcie stawek tzw. podatku importowego już od października.

SZWAJCARIA: Na zakończonym dzisiaj posiedzeniu SNB nie zmienił parametrów polityki monetarnej – jak oczekiwano. Przedział głównej stopy procentowej (3-miesięczny LIBOR CHF) pozostał na poziomie od -0,25 proc. do -1,75 proc., a oprocentowanie depozytów a vista nadal będzie wynosić -0,75 proc. W komunikacie podano też, że bank centralny nadal pozostanie aktywny na rynku FX w razie potrzeby, gdyż frank nadal jest „wysoko wyceniany”, a sytuacja na rynku FX jest „delikatna”.

NORWEGIA: Na pierwszą od 7 lat podwyżkę stóp procentowych zdecydował się natomiast Norges Bank – stopa wzrosla o 25 p.b. do 0,75 proc. – ruch ten był jednak wcześniej oczekiwany. Korona norweska straciła na wartości, ale za sprawą projekcji kolejnych podwyżek stóp procentowych, która została minimalnie obniżona wobec założeń z czerwca (o 0,1 p.p. w okresie 2019-2021 r.), a zmiany dla dynamiki PKB i inflacji były kosmetyczne. Z dzisiejszego komunikatu wynika, że przyszłe ruchy banku centralnego będą stopniowe i wyważone, co rozczarowało bardziej „jastrzębio” nastawionych uczestników rynku.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

Opinia: Obserwowana w środę próba umocnienia dolara, okazała się ostatecznie nietrwała. Bilans czwartku jest na razie lekko ujemny, chociaż do końca dnia mamy jeszcze sporo czasu. Dolar nie reaguje na razie na rosnące rentowności amerykańskich obligacji, ale trudno aby ignorował przyszłotygodniowe posiedzenie FED-u, zwłaszcza, że rynek spodziewa się podtrzymania „jastrzębich” wskazań. Przynajmniej na razie, bo na spekulacje wokół tego, co będzie się dziać w 2019 r. będzie jeszcze czas. W temacie konfliktu handlowego USA-Chiny nie widać przełomu – dzisiaj mamy 20 września, ale Pekin nie odpowiedział na zaproszenie Amerykanów do wznowienia rozmów. Trudno to jednoznacznie interpretować, gdyż brak nowych informacji nie może być tożsamy z „zawieszeniem broni”, czy też pewnym przełomem.

Na wykresie USDCNH od wczoraj nie zmieniło się wiele. Nadal pozostajemy w konsolidacji, chociaż dzienne wskaźniki wciąż dają większe szanse na opuszczenie jej dołem – taki scenariusz mógłby zaistnieć w sytuacji: wznowienia rozmów na wysokim szczeblu pomiędzy Chinami, a USA, lub też mocnego rozczarowania inwestorów przyszłotygodniowym posiedzeniem FED (nieoczekiwanie mało „jastrzębie” projekcje makroekonomiczne).