Dolar maszeruje w górę

 | 12.12.2018 12:36

h3 Kluczowe informacje z rynków:

WIELKA BRYTANIA / BREXIT: Udało się zebrać wymagane 48 podpisów pod wnioskiem uruchamiającym procedurę głosowania nad usunięciem Theresy May z funkcji szefowej Partii Konserwatywnej. Jest ona zaplanowana na środowy wieczór (pomiędzy godz. 19, a 21). Minister sprawiedliwości w rządzie May (David Gaucke) powiedział, że jeżeli głosowanie zostanie przegrane (poparcie dla niej będzie poniżej 158 głosów), to Wielka Brytania powinna zdecydować się na opóźnienie procesu Brexitu (na bazie Art. 50)

EUROSTREFA / JAPONIA: Parlament Europejski ma głosować dzisiaj nad umową handlową pomiędzy dwoma obszarami redukującą wzajemne stawki celne w wybranych obszarach. Ma ona wejść w życie z początkiem przyszłego roku.

EUROSTREFA / WŁOCHY: Gazeta La Reppublica spekuluje, że Liga Północna rozważa scenariusz przyspieszonych wyborów w marcu 2019 r. Szef LN, Matteo Salvini zaprzeczył jednak tym doniesieniom. Ta sama gazeta dodaje też, że w nowym projekcie przyszłorocznego budżetu, deficyt budżetowy został rzekomo zapisany na poziomie 2,1 proc. PKB i w efekcie nie jest jasne, czy dzisiaj premier Conte spotka się z szefem Komisji Europejskiej.

EUROSTREFA / FRANCJA: Pojawiają się szacunki, że planowany przez Emmanuela Macrona wzrost wydatków może doprowadzić do naruszenia reguły 3 proc. PKB w przypadku przyszłorocznego deficytu budżetowego. Może on wynieść 3,4 proc., ale nie brak głosów, że będzie to 3,5-4,0 proc., jeżeli jednocześnie doszłoby do wyraźniejszego spowolnienia gospodarki.

USA / CHINY/ RELACJE HANDLOWE: W wywiadzie dla agencji Reuters, Donald Trump stwierdził, że rozmowy handlowe z Chinami są prowadzone i istnieje szansa na to, że cła nie zostaną podniesione po okresie 90 dni – jeżeli będzie szansa na to, że porozumienie mogłoby zostać osiągnięte. Co ciekawe prezydent USA dał też do zrozumienia, że mógłby „interweniować” w temacie Huawei, jeżeli miałoby to być „dobre dla negocjacji handlowych”. Ujawnił też, że Chiny planują obniżyć stawkę na import amerykańskich aut z 40 proc. do 15 proc.

SZWECJA: Opublikowane dzisiaj rano dane nt. listopadowej inflacji CPI nieznacznie rozczarowały. Wprawdzie szeroki wskaźnik CPI spadł do 2,0 proc. r/r z 2,3 proc. r/r (jak oczekiwano), to w ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 0,1 proc. (szacowano 0,0 proc. m/m), a dane bazowe pokazały spadek o 0,1 proc. m/m i wyhamowanie do 2,1 proc. r/r przy prognozie 0,0 proc. m/m i 2,2 proc. r/r). To ucina spekulacje nt. podwyżki przez Riksbank 20 grudnia.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

CZECHY: Vojtech Benda z zarządu Banku Czech stwierdził, że słabsza korona byłaby argumentem za podwyżką stóp procentowych na posiedzeniu 20 grudnia.

Opinia: Zerkając na koszyk dolara widać, że ostatnie dni przynoszą powolną wspinaczkę dolara. Amerykańska waluta niewątpliwie korzysta na zamieszaniu wokół walut europejskich (to oczywiście temat Brexitu, ale i też coraz bardziej widoczny wątek Francji i ryzyka rozprężenia dyscypliny budżetowej, które może być zaraźliwe). W defensywie znalazły się też waluty skandynawskie po tym, jak zaczynają wkradać się wątpliwości, co do utrzymania nastawienia w temacie podwyżek stóp procentowych przez tamtejsze banki centralne (dzisiejsza niższa inflacja CPI w Szwecji). Poprawiły się tylko nastroje wokół walut Antypodów, zwłaszcza AUD, co jest konsekwencją ostatniego wywiadu Trumpa dla agencji Reuters w którym w pewnym sensie dał on do zrozumienia, że możliwe byłoby prolongowanie 90-dniowego terminu rozejmu, jeżeli widać byłoby szanse na osiągnięcie porozumienia z Chinami. Rynek zareagował optymistycznie na tą informacje, ale inwestorzy są nauczeni tym, że w procesie negocjacji wszystko bywa zmienne, stąd też nie wydaje się, aby wątek ten został pociągnięty na dłużej – zwłaszcza, że sam Trump zaznaczył w wywiadzie, że na razie rozmowy z Chińczykami odbywają się głównie telefonicznie, co pokazuje tylko, że obie strony podchodzą do tego z dużą rezerwą.