Dolar mocniejszy na początku tygodnia

 | 29.10.2018 12:03

Bieżący tydzień, a więc przełom października i listopada przyniesie wiele istotnych publikacji z gospodarki amerykańskiej. Przede wszystkim jak co miesiąc inwestorzy będą oczekiwać na oficjalny raport z rynku pracy, który powinien potwierdzić utrzymującą się wciąż dobrą koniunkturę w tamtejszym sektorze. Ponadto, nieco więcej informacji o aktywności przemysłowej w USA powinien nam dostarczyć październikowy odczyt indeksu PMI dla przemysłu. Z kolei publikacja indeksu bazowego PCE za wrzesień potwierdzi, że znajduje się on na komfortowym dla Rezerwy Federalnej poziomie. Jeśli chodzi o strefę euro, to po słabszych niż oczekiwano odczytach indeksów PMI, w centrum zainteresowania pozostanie wstępny odczyt dynamiki PKB w Eurolandzie w trzecim kwartale tego roku. Konsensus rynkowy zakłada, że tempo wzrostu gospodarki strefy euro w tym okresie wyniosło 0,4% w ujęciu kwartalnym. Ponadto o parametrach polityki pieniężnej będzie decydował Bank Japonii i Bank Anglii.


W październiku, podobnie jak to miało miejsce również w lutym tego roku, można zaobserwować słabszy klimat inwestycyjny i podwyższoną awersję do bardziej ryzykownych aktywów. W takim otoczeniu na wartości zyskiwał dolar amerykański, który w piątek dodatkowo był wsparty wyższym niż oczekiwano wzrostem PKB w USA, który wyniósł w III kw. 3,5% w ujęciu zanualizowanym. Jak na razie publikowane dane z gospodarki amerykańskiej nie stoją na przeszkodzie w dalszym stopniowym zacieśnianiu polityki pieniężnej przez Rezerwę Federalną. Kolejne posiedzenie odbędzie się na początku listopada, jednakże czwarta już w tym roku podwyżka stóp procentowych o 25pb spodziewana jest w grudniu. W takiej atmosferze indeks dolara kontynuuje wzrosty w rejon lokalnego szczyty z sierpnia tego roku na poziomie 96,86 pkt.


Słabsze nastroje na rynkach światowych ciążą naszej krajowej walucie. Zarówno USD/PLN, jak i EUR/PLN utrzymują się w pobliżu lokalnych szczytów. Kluczowe dla złotego dane z tym tygodniu to wstępny odczyt inflacji CPI w październiku, który powinien potwierdzić stabilizację wskaźnika na poziomie 1,9% r/r oraz wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu, który w ostatnim czasie przybliża się coraz bardziej do kluczowej bariery 50 pkt.


USD/PLN