Dolar może tracić w najbliższych dniach?

 | 18.12.2017 11:53

Kluczowe informacje z rynków:
 USA / PODATKI: Jeszcze w piątek po południu pojawiały się spekulacje, że senator Mark Rubio z Partii Republikańskiej zdecyduje się jednak poprzeć wypracowaną wspólnie przez obie izby Kongresu, ustawę podatkową – potwierdził to też sam zainteresowany. O poparciu zapewnił też senator Bob Corker, który wcześniej, jako jedyny z Partii Republikańskiej zagłosował przeciwko. Niemniej z powodu choroby podczas głosowania w tym tygodniu nie będzie obecny senator John McCain. Lider większości parlamentarnej w Izbie Reprezentantów zapowiedział, że ustawa będzie głosowana już jutro.

 USA / DANE: Opublikowane w piątek po południu odczyty makro wypadły poniżej oczekiwań – grudniowy indeks NY FED Mfg. spadł do najniższego poziomu od lipca (18,0 pkt.), a dynamika produkcji przemysłowej rosła w listopadzie w tempie 0,2 proc. m/m (szacowano 0,3 proc. m/m), ale dane za październik zrewidowano z 0,9 proc. m/m do 1,2 proc. m/m.

 WIELKA BRYTANIA: Liderzy Unii Europejskiej zgodzili się w piątek na rozpoczęcie drugiej fazy negocjacji dotyczących Brexitu (było to powszechnie oczekiwane).

 NIEMCY: Kanclerz Merkel poinformowała w piątek, że chadecy są formalnie gotowi do rozpoczęcia rozmów negocjacyjnych z SPD w kwestii powołania nowego rządu.

 JAPONIA: Bilans handlowy w listopadzie wskazał na nadwyżkę rzędu 113,4 mld JPY (eksport wzrósł o 16,2 proc. r/r, a import o 17,2 proc. r/r).

 AUSTRALIA: Przy okazji półrocznego przeglądu stanu finansów państwa, rząd obniżył prognozę wzrostu gospodarczego na 2017/18 r. z 2,75 proc. do 2,5 proc., ale podtrzymał oczekiwania inflacji CPI na poziomie 2,0 proc., chociaż oczekuje się nieco niższej dynamiki płac w okresie 2017/18 i 2018/19. Agencja Moody’s utrzymała rating AAA z perspektywą stabilną.

 RPA: Wybory na lidera Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC) wygrał uważany za prorynkowego, Cyril Ramaphosa. Pokonał w nich byłą żonę odchodzącego, kontrowersyjnego prezydenta Zumy. Ramaphosa automatycznie będzie kandydatem na nowego prezydenta.


Opinia: W poniedziałek rano dolar nieznacznie traci, ale jest to korekta obserwowanego umocnienia z piątkowego wieczora. Mimo słabszych odczytów makro nt. indeksu NY FED Mfg., czy też pewnego rozczarowania dynamiką produkcji przemysłowej, dolar został wsparty spekulacjami nt. Marka Rubio, którego udało się przekonać do głosowania za ustawą podatkową. Szefostwo Partii Republikańskiej porozumiało się w tym względzie też z kontrowersyjnym senatorem Bobem Corkerem, który przy pierwszym głosowaniu w Senacie, jako jedyny z Republikanów zagłosował przeciw. Ten ruch to jednak „asekuracja” po tym, jak rzecznik senatora Johna McCaina poinformował, że z powodu ciężkiej choroby nie stawi się on na zaplanowanym w tym tygodniu głosowaniu. Partia Republikańska w najlepszym razie będzie mieć tylko 51 „szabel”.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

Temat głosowania nad podatkami zaplanowanymi na ten tydzień przez obie Izby Kongresu (niższą już jutro, wyższą niedługo potem) najpewniej zdominuje rynkowe depesze w tym przedświątecznym tygodniu. Oczekuje się, że w najbliższych dniach zostanie ona podpisana przez prezydenta Trumpa. Czy z tego tytułu można będzie oczekiwać dodatkowego, pozytywnego impulsu dla dolara? Wydaje się, że raczej w ograniczonym stopniu – zwracałem na to uwagę jeszcze w piątek pisząc, że „problem może tkwić jednak gdzie indziej – FED dał do zrozumienia w środę, że przyjęcie ustawy podatkowej niewiele zmienia w oczekiwaniach dotyczących inflacji i tym samym stóp procentowych”.

Na tygodniowym układzie koszyka dolara FUSD widać, że opór przy 94,10 pkt. ma duże znaczenie, a wymowa świecy z poprzedniego tygodnia jest negatywna. Tym samym istnieje większe prawdopodobieństwo kontynuacji spadków. Kluczowy będzie ponowny test okolic 93,14 pkt., oraz minimum z zeszłego tygodnia przy 92,92 pkt.