Dolar odbija w głównych relacjach

 | 20.07.2017 12:09

Kluczowe informacje z rynków:


 USA: Prezydent Trump poinformował o spotkaniu z 49 senatorami Partii Republikańskiej na którym miał nalegać na osiągnięcie konsensusu ws. zmian w systemie ubezpieczeń społecznych. Przyznał, że porozumienie jest bardzo bliskie i dał do zrozumienia, iż oczekuje, że zostanie ono zawarte jeszcze przed wakacyjną przerwą.

 JAPONIA: Na zakończonym dzisiaj dwudniowym posiedzeniu Bank Japonii nie zmienił głównych parametrów polityki pieniężnej. Obniżone zostały projekcje dla inflacji, co sprawia, że obecnie BOJ oczekuje, że cel inflacyjny na poziomie 2,0 proc. zostanie osiągnięty dopiero w roku fiskalnym 2019, czyli rok później. W tym roku obrotowym (kończy się on w marcu 2018 r.), inflacja ma wynieść 1,1 proc. wobec 1,4 proc. prognozowanych przez BOJ kwartał temu. W komunikacie BOJ podkreślił też wolę kontynuacji programu kontroli krzywej rentowności i tym samym stabilizowania rentowności 10-letnich obligacji wokół poziomu zera.

 AUSTRALIA: W czerwcu zatrudnienie wzrosło o 14 tys. (szacowano 15 tys.), a stopa bezrobocia pozostała na poziomie 5,6 proc.(jak oczekiwano). Szczegółowe dane nt. zatrudnienia pokazały, że liczba podejmujących pracę na pełen etat wyniosła 53,4 tys., a na pół-etatu spadła o 15,4 tys.

 WIELKA BRYTANIA: Sprzedaż detaliczna w czerwcu wzrosła o 0,6 proc. m/m i 2,9 proc. r/r, oraz 0,9 proc. m/m i 3,0 proc. r/r po wyłączeniu paliw. To znacznie lepiej od szacunków ekonomistów.


Opinia: Od dwóch dni sytuacja na rynku dolara poprawia się, choć nadal odbicie to traktowane jest jako korekta i wynika bardziej ze słabości innych walut, niż fundamentalnych zmian w postrzeganiu dolara. Chociaż, gdyby doszło w najbliższych kilkunastu dniach do przyjęcia ustawy uchylającej system Obamacare, to byłby to plus dla dolara.

Niemniej na razie mimo obserwowanego odbicia, wykres koszyka FUSD (US Dollar Index) pokazuje, że pozostajemy poniżej dolnego ograniczenia 7-miesięcznego kanału spadkowego.