Dolar próbuje łapać wiatr w żagle

 | 16.08.2017 13:08

Kluczowe informacje z rynków:


 KOREA PÓŁNOCNA: Tamtejsza agencja informacyjna poinformowała wczoraj, że Kim Dzong Un po konsultacji z wojskowymi odnośnie scenariusza ataku rakietowego na amerykańską wyspę Guam, podjął decyzję, aby się wstrzymać i obserwować zachowanie Amerykanów, którzy powinni zaprzestać podejmowania „wyjątkowo niebezpiecznych” działań. Z kolei szef Departamentu Stanu USA Rex Tillerson poinformował, że USA nadal wierzą w rozwiązanie dyplomatyczne. Wczoraj poinformowano też o rozmowie pomiędzy szefami MSZ Chin i Rosji, którzy zgodzili się, że USA i Korea Północna powinny zmienić retorykę działania wobec siebie nawzajem.

 EUROSTREFA/ NIEMCY: We wtorek rano opublikowano rozczarowujące dane nt. dynamiki PKB w II kwartale, która wyniosła 0,6 proc. k/k i 0,8 proc. r/r (szacowano 0,7 proc. k/k i 1,9 proc. r/r). Jednocześnie Federalny Trybunał Konstytucyjny poddał w wątpliwość legalność programu QE w wydaniu Europejskiego Banku Centralnego przyznając, że „istnieją poważne przesłanki by sądzić, że działania stojące za programem skupu aktywów naruszają zakaz finansowania poszczególnych krajów i wykraczają poza mandat tej instytucji”. ECB odpowiedział, że QE mieści się w ramach mandatu i nie zamierza zmieniać jego założeń, podczas gdy sprawa trafi teraz do Trybunału Sprawiedliwości UE. Z kolei dzisiaj o godz. 11:00 opublikowane zostały wstępne dane o wzroście PKB dla całej strefy euro w II kwartale, które wypadły nieźle (0,6 proc. k/k i 2,2 proc. r/r).

 USA: Opublikowane we wtorek po południu dane nt. sprzedaży detalicznej w lipcu wypadły lepiej od oczekiwań – wzrost wyniósł 0,6 proc. m/m, oraz 0,5 proc. m/m z wyłączeniem samochodów. Pozytywnie zaskoczył też odczyt indeksu NY Empire State, który w sierpniu skoczył do 25,2 pkt. z 9,8 pkt. w lipcu, co jest najwyższym poziomem od września 2014 r. Swój trzymiesięczny szczyt osiągnął z kolei indeks nastrojów pośredników nieruchomości NAHB (68 pkt.)

 WIELKA BRYTANIA: Rząd premier May przedstawił we wtorek 14-stronnicowy dokument w którym stwierdza się, że konieczne będzie tzw. przejściowe porozumienie z UE trwające maksimum do 3 lat, a dotyczące tzw. unii celnej po formalnym Brexicie w marcu 2019 r. Wczoraj opublikowane zostały też dane nt. lipcowej inflacji CPI, która wypadła poniżej oczekiwań (-0,1 proc. m/m i +2,6 proc. r/r), oraz -0,1 proc. m/m i +2,4 proc. r/r dla danych bazowych CPI. Z kolei dzisiaj lepiej wypadła dynamika płac, która w czerwcu rosła o 2,1 proc. po wyłączeniu bonusów (szacowano 2,0 proc.). Pozytywnie zaskoczyła też stopa bezrobocia (spadek do 4,4 proc. w czerwcu), a także dane nt. liczby wniosków od bezrobotnych (spadek o 4,2 tys. w lipcu).

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

Opinia: Pierwsza połowa tygodnia wypada jak na razie nieźle dla amerykańskiej waluty. Wczorajsze zaskakująco dobre dane makro sprawiły, że oczekiwania związane z grudniową podwyżką stóp przez FED po raz pierwszy od dłuższego czasu znalazły się ponad poziomem 50 proc. (model CME FEDWatch). Tym samym dolar nie jest silny tylko słabością innych walut (problemy euro po słabszych danych z Niemiec, a także wątpliwościach wokół programu QE), czy też jena, oraz franka (opadają emocje wokół Korei Północnej), co dobrze pokazuje poniższy wykres benchmarku dla 10-obligacji rządu USA, czyli instrumentu FNOTE10. Scenariusz rozwinięcia się większej korekty spadkowej, czyli odbicia się rentowności, pozostaje aktualny. A to powinno wspierać dolara. Zresztą koszyk FUSD wskazuje na rosnącą wagę rejonu wsparcia 91,86-93,14 pkt., który 2 tygodnie temu zatrzymał przecenę, a tygodniowy RSI9 znalazł się w arcyciekawej strefie oporu, której złamanie może być mocnym sygnałem wyprzedzającym „dolarową jesień”.