Dolar zaliczył słaby tydzień

 | 15.03.2019 11:53

h2 Kluczowe informacje z rynków:

BREXIT / GŁOSOWANIA: Izba Gmin przegłosowała wczoraj (w relacji 412 do 202 głosów) zgodę na to, aby rząd złożył wniosek o wydłużenie Brexitu w oparciu o Art.50 Traktatu Lizbońskiego. UE najprawdopodobniej zajmie się nim podczas szczytu 21-22 marca, a kluczowe będzie to, jaki będzie wynik ponownego głosowania nad porozumieniem rozwodowym, jakie zaplanowano na 20 marca. Jeżeli zostałoby ono zaakceptowane, to UE wydłuży Brexit o trzy miesiące do końca czerwca b.r., a jeżeli po raz kolejny odrzucone, to najprawdopodobniej rozważany będzie scenariusz opóźnienia wyjścia nawet do końca 2020 r. Tyle, że wczoraj z dużą przewagą głosów Izba Gmin odrzuciła poprawkę wyrażającą wolę przeprowadzenia drugiego referendum - 334 do 85. Co ciekawe przegrała też poprawka zgłoszona przez laburzystów zakładająca, że Brexit powinien zostać odsunięty w czasie na dłużej po to, aby można było wypracować większość parlamentarną dla rozwiązania Brexitu (302-318). W efekcie mamy pat. Wicepremier Lidington przyznał dzisiaj, że na razie domyślną opcją jest wyjście z UE 29 marca.

USA / CHINY / ROZMOWY HANDLOWE: Sekretarz Skarbu USA Steven Mnuchin potwierdził czwartkowe spekulacje o tym, że w marcu nie dojdzie do spotkania prezydentów Trumpa i Xi, chociaż jak zaznaczył negocjacje są zaawansowane, a umowa handlowa może liczyć ponad 150 stron. Z kolei chińska agecja Xinhua poinformowała o udanej rozmowie telefonicznej wicepremiera Liu z Mnuchinem, oraz szefem negocjatorów Robertem Lighthizerem.

USA / BUDOWA MURU: Senat USA odrzucił wczoraj stosunkiem głosów 59-41 plan Donalda Trumpa zmierzający do skorzystania ze specjalnego funduszu na budowę muru (prezydent ogłosił jakiś czas temu stan wyjątkowy). W odpowiedzi Trump zapowiedział już veto, którego odrzucenie może być trudne.

CHINY: Zakończone dzisiaj obrady Komunistycznej Partii Chin przyniosły zatwierdzenie nowego prawa, które będzie obowiązywać od 1 stycznia 2020 r. Ma ono eliminować przypadki nierównego traktowania inwestorów zagranicznych, oraz regulować kwestie związane z transferem technologii, oraz prawem własności intelektualnej. Premier Li Keqiang dał z kolei do zrozumienia, że rząd nie pozwoli na wyraźniejsze spowolnienie gospodarki, która stoi w obliczu presji spadkowej.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

JAPONIA: Bank Japonii nie zmienił na zakończonym dzisiaj posiedzeniu parametrów polityki monetarnej (główna stopa IOER -0,1 proc., QQE 80 bln JPY na rok, oraz program kontroli krzywej rentowności 10-letnich obligacji). Przeciw było 2 członków BOJ, a za 7. W dół zrewidowano prognozy dla dynamiki eksportu, oraz produkcji przemysłowej, chociaż podtrzymano sformułowania o tym, że gospodarka będzie rozwijać się w umiarkowanym tempie. Prezes Kuroda nie zasugerował potrzeby zmiany celu inflacyjnego, który nadal wynosi 2,0 proc.

KOREA PÓŁNOCNA: Pojawiły się informacje, że władze w Phenianie mogą wstrzymać rozmowy z USA ws. denuklearyzacji, a szef tamtejszego MSZ dał do zrozumienia, że reżim nie ulegnie amerykańskiej presji.

EUROSTREFA: Według opublikowanych w piątek danych Eurostatu, inflacja HICP w lutym wyniosła 0,3 proc. m/m i 1,5 proc. r/r, co było zgodne z pierwszymi szacunkami.


Opinia: O słabości dolara w ostatnich dniach pisałem już w poprzednich komentarzach, zwracając uwagę na ich możliwe źródło –dane makroekonomiczne poniżej oczekiwań zaczną rodzić obawy, że amerykańska gospodarka była przesunięta w cyklu i dopiero teraz czekać ją będzie seria słabszych odczytów. To przy założeniu, że pozostałe rynki zdyskontowały już pesymistyczne wskazania dotyczące perspektyw dla gospodarek, oraz „gołębie” przekazy z banków centralnych, może prowadzić do zawężenia się różnicy w oczekiwaniach dotyczących wzajemnego kształtowania się stóp procentowych w przyszłości. Zwróćmy uwagę, że z dolara zdejmowana jest właśnie wycena potencjalnego zacieśnienia w II połowie roku, a zbliżające się posiedzenie FED (w środę 20 marca) może dać nowe „gołębie” akcenty, choć nie musi. Wiele będzie zależeć od tego, co na co wskażą nowe projekcje makroekonomiczne (na ile będą wsparciem dla tezy o tym, że odczyty makro w kolejnych miesiącach mogą być słabsze). Z kolei Jerome Powell podczas konferencji prasowej może pozostać „wyważony”, choć rynek najpewniej będzie oczekiwał nowych wskazówek w temacie zakończenia programu redukcji sumy bilansowej banku centralnego. Reasumując, dolar może być słaby przed przyszłą środą, ale później już niekoniecznie.

Układ techniczny na koszyku dolara FUSD wygląda prospadkowo – tygodniowa świeca, która wciąż się „rysuje” doprowadziła do wykształcenia się formacji objęcia bessy. W efekcie korekta może się wydłużyć i notowania przetestowałyby okolice 94,70-95,25 pkt. bazujące m.in. na szczycie z listopada 2017 r. przy 95,05 pkt. Uwagę zwraca pogorszenie się sytuacji na tygodniowym RSI9, oraz MACD.