Dramatyczna sytuacja producentów kawy

 | 28.03.2019 11:23

Ostatnie tygodnie na rynku kawy przynoszą kontynuację zniżek notowań tego surowca. Cena kawy arabica w USA w tym tygodniu sięgnęła już okolic 93 centów za funt, czyli poziomów niewidzianych na tym rynku od 13 lat. Presja na spadek cen kawy wynika przede wszystkim z dużej produkcji tego surowca na świecie, w tym w państwach dominujących na tym rynku, takich jak Brazylia.

Niskie ceny kawy wpędzają wielu producentów tego surowca w biedę. Na rynku tym mówi się wręcz o poważnym kryzysie. Ten problem jest poruszany obecnie na spotkaniu przedstawicieli International Coffee Organization w Nairobi w Kenii, organizowanym co pół roku. Stowarzyszenia producentów kawy z Brazylii, Kolumbii, Indii, Meksyku, Wietnamu i wielu krajów Ameryki Centralnej oraz Afryki, we wspólnym dokumencie zaznaczyli, że sytuacja na rynku kawy wymaga interwencji, aby nie przekształciła się ona w kryzys humanitarny.

Faktem jest, że kryzysy na rynku kawy pojawiają się regularnie od wielu lat, a państwa produkujące ten surowiec jak dotychczas wykazywały niewiele chęci do trwałej współpracy zmierzającej do ustabilizowania cen na rynku. W rezultacie, wielu farmerów przerzuca się do szarej strefy. W Ameryce Łacińskiej rolnicy masowo zaczęli odchodzić od swoich upraw kawy na rzecz koki – ten proceder obecnie jest najlepiej widoczny w Peru, jednak pojawiał się już także w Brazylii czy Kolumbii. Nie jest on jednak niczym nowym – już we wcześniejszych dekadach takie zjawiska miały miejsce i niewiele zmieniły one strukturalnie na rynku kawy. Niemniej, obecna trudna sytuacja może zachęcić (czy też zmusić) decydentów do aktywniejszych działań na rzecz ustabilizowania cen kawy.