Energia liderem na rynkach towarowych – 2018 r. rozpoczął się hossą

 | 15.01.2018 10:33

• Nowy popyt na energię wywołał hossę na rynkach towarowych z początkiem 2018 r.
• Słabszy kurs USD, nacisk na inflację i ryzyko geopolityczne głównymi czynnikami kształtującymi ceny ropy i złota
• Nadal niepewna korekta ceny złota po sięgającym 95 USD nieprzerwanym rajdzie
• Podtrzymujemy pozytywną prognozę dla złota na początku 2018 r.
• Cena ropy Brent sięgnęła 70 USD za baryłkę przed decyzją Trumpa w sprawie sankcji dla Iranu

Sektor surowców, przede wszystkim energetycznych, w pierwszym pełnym tygodniu obrotowym 2018 r. w dalszym ciągu odnotowywał duży popyt. Wpłynął na to fakt, iż inwestorzy zwracali większą uwagę na inflację, ponieważ bieżące ożywienie zbliża się do fazy końcowej, w której narastają presje cenowe.

W efekcie ubiegłomiesięczny rajd spowodował, że indeks towarowy Bloomberg (BCOM) i w większym stopniu oparty na energii indeks S&P GSCI osiągnęły poziomy odnotowywane ostatnio w 2015 r. Ponieważ ropa naftowa i złoto stanowią – odpowiednio - 46% i 27% zaangażowania na S&P GSCI i BCOM, jakikolwiek popyt ze strony inwestorów wzmocni te surowce znacznie bardziej, niż większość innych towarów notowanych na tych indeksach.

Nadal niepewna jest korekta ceny złota po sięgającym 95 USD nieprzerwanym rajdzie, a po krótkiej przerwie złoto kontynuowało wzrost, doprowadzając do najdłuższej serii tygodniowych zysków od kwietnia ubiegłego roku. Na wzrost ceny wpływają inwestorzy koncentrujący się na podwyższonym ryzyku inflacyjnym i osłabieniu dolara, przede wszystkim w stosunku do jena. Zjawiska te więcej niż zrównoważyły stały wzrost światowych cen akcji i zwiększoną zmienność na rynku obligacji. Zmienność ta była wywołana zdecydowaną korektą przewidywanej ścieżki polityki zarówno Banku Japonii, jak i Europejskiego Banku Centralnego.