Euro umacnia złotego

 | 10.03.2014 09:58

Pomimo zamieszania na Wschodzie, euro przebija względem dolara kolejna maksima lokalne. Efektem tego ruchu jest silna złotówka. Łatwo się domyślić, co się stanie, gdy ruch na głównej parze walutowej się odwróci. Na Wschodzie sytuacja uspokaja się, natomiast wątpliwym jest, by wraz ze zbliżaniem się referendum o przyłączeniu Krymu do Rosji, emocje nie rosły.

Na Wschodzie sytuacja nie uległa większym zmianom. Co prawda do koalicji wywierającej oficjalną presję dołączyły Chiny, jednakże apel o dialog i przeciwstawienie się sankcjom gospodarczym ciężko uznać za przełomowy. Jak to ostatnio bywa, w odpowiedzi na gesty poparcia reszty świata, Rosja oferuje konkrety. Obecnie jest to kwota 1,1 mld rubli a docelowo nawet 40 mld rubli wsparcia gospodarczego dla Krymu. Po aktualnym kursie to ponad 1 mld dolarów. Wątpliwym jest, by Zachód przebił taką ofertę, a Ukraina ze swoimi problemami gospodarczymi również nie jest w stanie konkurować z tą ofertą. Obecnie Ukraina stara się zablokować zaplanowane na 16 marca referendum. Biorąc pod uwagę ostatnie działania i fakt, że 58% mieszkańcu Krymu to Rosjanie, wynik głosowania pilnowanego przez rosyjskich obserwatorów jest łatwy do przewidzenia.

W piątek poznaliśmy ważne dane ze świata. Wzrost produkcji przemysłowej w Niemczech wzrósł w ciągu roku z 0,1% o 0,8%, jednakże był to odczyt niższy o 0,2% od oczekiwań. Nie zmieniło to faktu, że inwestorzy wzięli to jako dobrą monetę, przenosząc swoje zainteresowanie na euro. O 14:30 nadeszły dane z USA. Wśród nich najważniejsza okazała się zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Okazała się ona istotnie wyższa od oczekiwań, co ucieszyło rynki. W tym samym czasie poznaliśmy odczyt bezrobocia, który wypadł gorzej od oczekiwań. Dlaczego zatem pomimo wzrostu bezrobocia inwestorzy reagowali optymistycznie? Powód jest prosty. Słabsze dane, które wpłynęły na bezrobocie rynki już znały, natomiast pojawienie się teraz lepszego odczytu o zmianie zatrudnienia daje lepsze prognozy na przyszłość. Dane te przyniosły silną korektę, której rynek do teraz w pełni nie zanegował. Nie zmienia to faktu, że jeżeli dojdzie do korekty na głównej parze walutowej, a poziom 1,39 każe się takiego ruchu spodziewać, może dojść do gwałtownego osłabienia rodzimej waluty.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

Dzisiaj warto zwrócić uwagę na następujące dane:

10:30 - Unia Europejska - indeks Sentix,

10:45 - wystąpienie szefa FED z Filadelfii na konferencji bankowej.

We wtorek rano z kolei warto zwrócić uwagę na Niemcy. Już o 8:00 poznamy dane na temat handlu zagranicznego. Analitycy spodziewają się wzrostów. Eksport u naszego zachodniego sąsiada wedle oczekiwań ma rosnąć delikatnie szybciej od importu, co zwiększy nadwyżkę handlową. Takie dane powinny umacniać euro względem dolara, co z kolei korzystnie wpływa na notowanie złotego.

EUR/PLN

Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 10.12.2013 do 10.03.2014