EUR/USD Zasady gry zmienią się pod koniec tygodnia

 | 21.09.2022 11:42

Początek tygodnia okazał się trudny dla euro, cena pary EUR/USD jest poniżej parytetu. Jednak pod koniec tygodnia mogą nastąpić znaczące zmiany w równowadze sił. Prawdopodobnie rozwiną się czynniki, dzięki którym wspólna waluta będzie miała szansę na odbicie. Oczywiście kluczowym wydarzeniem tego tygodnia jest posiedzenie Rezerwy Federalnej. Dolar wzrósł po wzroście bazowego indeksu cen konsumpcyjnych i kontynuuje ruch w górę w oczekiwaniu na bardziej agresywną postawę Fed we wrześniu i na kolejnych posiedzeniach. Gracze rynkowi powoli zaczynają zdawać sobie sprawę, że amerykański bank centralny będzie nadal do samego końca zaostrzać środki w związku z inflacją.

Zasady gry zostały zmienione po publikacji inflacji w USA w zeszłym tygodniu, w podobny sposób mogą się zmienić w tym tygodniu. Niektórzy analitycy są skłonni wierzyć, że posiedzenie Fed doprowadzi w końcu do spektakularnego rajdu wspólnej waluty w najbliższej przyszłości. Czwartkowe i piątkowe przypomnienia dla rynku od przedstawicieli Europejskiego Banku Centralnego na temat kolejnych podwyżek stóp procentowych, nie pomogły euro, a jedynie ustabilizowały walutę. Teraz ważne jest to, że Europa nie chciałaby dopuścić do dalszego osłabienia euro. "Nie skupiamy się na kursie walutowym, ale przyglądamy mu się bardzo uważnie. Deprecjacja euro ma negatywny wpływ na koszt energii w euro" – powiedział wiceprezes EBC Luis de Guindos.

"Dalsza deprecjacja kursu może negatywnie wpłynąć na presję inflacyjną. Z kolei, gdyby euro przestało słabnąć, mógłby to być pozytywny czynnik w walce z inflacją. Mam nadzieję, że ostatnia tendencja spadkowa zostanie odwrócona w najbliższej przyszłości – dodał urzędnik. W najbliższych miesiącach mogą nastąpić nowe podwyżki stóp, a EBC prawdopodobnie będzie aktywnie wykorzystywał interwencje walutowe, aby wesprzeć euro. Posługując się agresywną retoryką, przedstawiciel EBC uznał za konieczne dodać, że wiele będzie zależeć od nowych danych ekonomicznych. Przywrócenie niemal dwucyfrowej stopy inflacji do poziomu docelowego może drogo kosztować europejskie gospodarki. Uwagi wiceprezesa EBC Luisa de Guindosa to rozszerzona wersja uwag prezes EBC Christine Lagarde na wrześniowej konferencji prasowej poświęconej polityce oraz głównego ekonomisty EBC Philipa Lane'a w ubiegłą środę.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

Po takich wypowiedziach euro nieznacznie wzrosło, wracając do parytetu i wykazało odporność na silnego dolara, ale był to tylko impuls krótkoterminowy. Do silniejszego ruchu pary EUR/USD potrzebne są czynniki o większej skali, takie jak posiedzenie Fed czy przemówienie Lagarde we wtorek. Koncentrując się na polityce pieniężnej, temat surowców energetycznych jest nieco pomijany na ogólnej liście. Choć jest to dość oczywiste, że szok energetyczny pozostaje dominującą siłą napędową dynamiki inflacji i ogólnych perspektyw gospodarczych, w tym ze względu na wpływ znacznego pogorszenia warunków wymiany handlowej.

W centrum uwagi znajdą się Lagarde oraz Powell, którzy wpłyną najbardziej na dalszy ruch pary EUR/USD.