EURUSD rozszerzy korektę? Mieszane nastroje po serii wystąpień członków FED

 | 09.11.2023 07:17

  • Notowania EURUSD wyhamowały trend spadkowy po gołębim odbiorze posiedzenia FED

  • Wypowiedzi członków FED studzą oczekiwania co do szybkiego pivotu Rezerwy Federalnej

  • Dane PKB z amerykańskiej gospodarki coraz mocniej przykuwają uwagę inwestorów

  • W ciągu ostatnich 8 dni szereg czynników począwszy od posiedzenia FED poprzez dane z amerykańskiej gospodarki kończąc na serii wypowiedzi członków zarządu Rezerwy Federalnej miały istotny wpływ na notowania EURUSD. Aktualnie główna para walutowa znajduje się w ramach szerokiej korekty, która w dalszym ciągu ma potencjał do rozwinięcia ruchu w kierunku północnym. Wzrosty jednak nieco wyhamowały ze względu na zachowawcze komentarze włodarzy FED, które wskazują na szybki pivot FED jako mało prawdopodobny. Według rynkowego prawdopodobieństwa początek cyklu obniżek stóp procentowych może rozpocząć się mniej więcej w połowie 2024 roku. To co obecnie staje powoli w centrum uwagi to odczyty PKB, które wskazują na zaskakującą siłę amerykańskiej gospodarki, dla której jeszcze na początku roku konsensusem było konsekwentny marsz w kierunku recesji.

    Członkowie zarządu FED ostrożni co do składanych deklaracji

    Od początku tygodnia obserwowaliśmy zwiększoną aktywność członków FED, którzy dzielili się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi aktualnej polityki monetarnej w USA. Wśród naczelnych jastrzębi swoją pozycję utrzymuje Michelle Bowman, która powtórzyła swój pogląd o konieczności kontynuowania cyklu podwyżek stóp procentowych, pomimo że napływające dane wyglądają obiecująco w kontekście walki z inflacją. W podobne tony uderza Neel Kashkari z Minneapolis podkreślająca siłę amerykańskiej gospodarki i konieczność dalszej aktywności Rezerwy Federalnej w celu sprowadzenia inflacji do zdefiniowanego celu 2%. Ponadto nieco bardziej ogólnie wypowiadał się Austan Goolsbee, który wyrażał zadowolenie z dotychczasowej pracy wykonanej przez FED oraz wiceszef Christopher Waller dający do zrozumienia, iż utrzymujący się wysoki wzrost gospodarczy wymaga coraz większej uwagi.

    Widocznie brakuje zatem gołębich zwrotów, co zwiększa prawdopodobieństwo scenariusza utrzymania stóp procentowych na obecnych poziomach przez co najmniej najbliższe pół roku z otwartą furtką na jeszcze jedną podwyżkę.

    Co stoi za siłą amerykańskiej gospodarki?

    Według ostatnich odczytów PKB z amerykańskiej gospodarki wzrósł kwartał do kwartału o 4,9%, wyraźnie bijąc prognozy na poziomie 4,3%. Jest to jednocześnie wyniki znacząco powyżej średniej z ostatnich kilkunastu miesięcy i najwyższy od marca 2022 roku.