EUR/USD. Tygodniowe raporty o inflacji: więcej pytań niż odpowiedzi

 | 04.07.2022 10:35

Na koniec tygodnia handlowego para euro-dolar ponownie przetestowała obszar 3 pozycji. Taka dynamika cen wynika zarówno z umocnienia dolara, jak i osłabienia wspólnej waluty. Gwałtowny wzrost indeksu dolara amerykańskiego, który ponownie osiągnął w piątek 105. pozycję (po raz pierwszy od połowy czerwca), "odwzorował" konfigurację głównych par walutowych głównej grupy. W przypadku pary EUR/USD wpływ miał również najnowszy raport o wzroście inflacji w strefie euro. Sprzeczne wartości w nim zawarte nie pozwoliły bykom odwrócić losów na swoją korzyść. Wręcz przeciwnie, raport został zinterpretowany przeciwko euro, mimo całej jego niejednoznaczności. W rezultacie niedźwiedzie przejęły inicjatywę i ponownie pojawiły się poniżej celu 1,0400, aktualizując po drodze dwutygodniowe minimum.

Pierwsze "sygnały alarmowe" dla euro zabrzmiały w dniu publikacji danych o wzroście indeksu cen towarów i usług konsumpcyjnych w Niemczech. Niemiecka inflacja nieoczekiwanie zwolniła: wszystkie elementy publikacji znalazły się w strefie czerwonej, ku zaskoczeniu większości ekspertów. W ujęciu rocznym ogólny CPI wyniósł około 7,6%, z prognozą wzrostu do 8,0%. Wynik czerwcowy nieoczekiwanie odzwierciedlił spowolnienie wzrostu, a nie przewidywany kolejny zryw. W ujęciu miesięcznym wskaźnik również był poniżej prognozowanych wartości, osiągając w czerwcu 0,1% (po wzroście o 0,9% w maju). Zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych podobnie wypadł w czerwonej strefie zarówno w ujęciu miesięcznym, jak i rocznym. Nawiasem mówiąc, w ujęciu miesięcznym indeks bazowy spadł nawet do obszaru ujemnego (-0,1%) po raz pierwszy od stycznia 2021 roku.

Raport o wzroście niemieckiej inflacji z reguły przedstawia przybliżoną trajektorię ogólnoeuropejskich danych, a więc te rozczarowujące dane wywarły presję na parze EUR/USD. Cena jednak zdołała utrzymać się na czwartej pozycji, ze względu na bazowy indeks cen konsumpcyjnych w USA (PCE), który również był rozczarowujący. Najważniejszy wskaźnik inflacji dla Rezerwy Federalnej spada trzeci miesiąc z rzędu.