Frank już “tylko” po 4 zł

 | 30.01.2015 10:23

Wczorajsze dane makroekonomiczne wprowadziły sporo zamieszania na rynki. Funt osłabił się do złotego o 10 groszy. Nie przeszkodziły one w korekcie na franku szwajcarskim i powoli zbliżamy się w tej walucie do 3 z przodu w cenie.

Czwartek był bogatym dniem w dane makroekonomiczne. Rano poznaliśmy stopę bezrobocia w Niemczech wynoszącą zgodnie z oczekiwaniami 6,5%. Następnie poprawiającą się koniunkturę gospodarczą w Strefie Euro. W wyniku tych danych wspólna waluta odrabiała straty ostatnich dni do dolara czy franka. O godzinie 12 poznaliśmy lepsze od oczekiwań dane z Wielkiej Brytanii. Problem polega na tym, że pomimo tego że oczekiwania były jeszcze gorsze i to i tak nastąpił bardzo duży spadek indeksu sprzedaży detalicznej. W rezultacie wczoraj funt osłabił się względem innych walut. Ruch ten względem złotego miał zasięg aż 10 groszy z 5,70 na 5,60 zł.

Po południu poznaliśmy gorsze od oczekiwań wstępne dane o inflacji z Niemczech. W skali roku ceny mają spadać u naszego zachodniego sąsiada o 0,3%. Poziom ten nie powinien dziwić, biorąc pod uwagę słabszą koniunkturę w strefie euro oraz spadające koszty transportu powodowane taniejącą ropą. Nie dziwi zatem brak większej reakcji rynku na te dane. Lepsze dane nadeszły natomiast z amerykańskiego rynku pracy. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła zaledwie 265 tysięcy. W wyniku tych danych rynek na chwilę odskoczył, po czym wrócił do poprzednich poziomów.

Frank cały czas słabnie. Dzisiaj rano otarł się już o granicę 4 zł. Jak zachowa się dzisiaj, pokaże czas. Nie zmienia to faktu, że ten tydzień z pewnością przyniósł dużo ulgi kredytobiorcom frankowym. Oprócz deklaracji banków o uwzględnieniu ujemnych stóp procentowych sama waluta spadła już o niemal 30 groszy. Jeżeli na rynku nie pojawią się spekulanci uważający, że obecne poziomy są już wystarczająco korzystne do zakupu francuskiej waluty, to dobra passa może potrwać jeszcze kilka dni.

Warto zwrócić uwagę na sytuację w Danii. Kraj ten po raz kolejny w styczniu obniża stopy procentowe. Powodem tego ruchu jest podobieństwo sytuacji do tej w Szwajcarii. Korona duńska jest powiązana z kursem euro. W sytuacji, gdy kurs wspólnej waluty gwałtownie się osłabiał, wartość zarówno franka szwajcarskiego jak i korony duńskiej do euro była trudna do utrzymania. Duńczykom się to udało, gdyż nie biorą tak dużego udziału w światowym handlu, jednakże wielu spekulantów pilnie przygląda się walucie tego kraju.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

Dzisiaj kalendarz danych makroekonomicznych jest uboższy niż wczoraj, ale zawiera:
11:00 - Strefa Euro - stopa bezrobocia,
11:00 - Strefa Euro - inflacja HICP,
14:30 - USA - PKB
15:45 - USA - indeks Chicago PMI,
15:55 - USA - indeks Uniwersytetu Michigan.

EUR/PLN
Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 30.10.2014 do 30.01.2015