Funt – nie tak źle, jak mogłoby to wyglądać

 | 19.03.2019 11:50

h2 Kluczowe informacje z rynków:

BREXIT: Spiker Izby Gmin, John Bercow nieoczekiwanie przyznał wczoraj po południu, że tradycja parlamentarna nie pozwala na to, aby poddawać pod głosowanie projekt, który został już odrzucony. Dodał jednak, że „nie jest to jego ostatnie słowo w tej sprawie”. Niewykluczone, że porozumienie ws. Brexitu nie będzie głosowane przed czwartkiem 21 marca, kiedy to rozpoczyna się szczyt UE – tak przyznał minister ds. Brexitu (Steve Barclay). Na obecną chwilę nie ma informacji, kiedy premier May złoży wniosek do UE o wydłużenie procesu Brexitu. Spekuluje się jednak, że unijni dyplomaci mogą opowiadać się za tym, aby był to okres dłuższy, niż 3 miesiące. Niewykluczone, że „kompromisem” będzie wydłużenie o 9 miesięcy – prasa spekuluje dzisiaj o okresie 9-12 miesięcy. To będzie jednak oznaczać konieczność przeprowadzenia wyborów do Parlamentu Europejskiego.

BREXIT / WŁOCHY: Przedstawiciel włoskiego rządu zdementował wczoraj po południu wcześniejsze plotki, jakoby Włochy mogły zablokować wniosek o wydłużenie Brexitu.

AUSTRALIA: W nocy opublikowane zostały zapiski z ostatniego posiedzenia RBA, jakie miało miejsce 5 marca. Z dyskusji wynika, że decydencki nie dostrzegają istotnych przesłanek do tego, aby obniżyć stopy procentowe w średnim terminie. Teoretycznie Bank może głosować na „dwie ręce” – obniżka i podwyżka. Zwrócono jednak uwagę na zagrożenia dla wzrostu gospodarczego, oraz sytuację rynku kredytów hipotecznych, dając do zrozumienia, że wymaga to monitorowania.

USA / CHINY / ROZMOWY HANDLOWE: Doradca gospodarczy Trumpa (Hassett) przyznał w wywiadzie dla CNBC, że strony „ciężko pracują” nad osiągnięciem porozumienia, ale wciąż widoczne są różnice, których nie można pominąć.

EUROSTREFA / NIEMCY: Indeks ZEW dla Niemiec odbił w marcu do -3,6 pkt. (szacowano -11,0 pkt.) wobec -13,4 pkt. w lutym. Agencje podały też, że doradcy niemieckiego rządu zarekomendowali obniżenie prognoz wzrostu PKB na ten rok do 0,8 proc., co jest zgodne z zeszłotygodniowymi spekulacjami gazety Handelsblatt.


Opinia: Dolar kontynuuje tendencję spadkową przed zaplanowaną na jutrzejszy wieczór (od godz. 19:00) paczką istotnych informacji z amerykańskiej Rezerwy Federalnej. W kontekście ostatnich, nieco słabszych odczytów makro, inwestorzy nie chcą zbytnio zgadywać, czy FED przyjmie bardziej „gołębią” narrację, czy też być może wybrzmi bardziej „neutralnie”. Biorąc pod uwagę „pragmatyzm” Jerome Powella, można spodziewać się czegoś pośrodku. FED raczej nie da rynkom prostej odpowiedzi na pytanie, czy spowolnienie gospodarki będzie łagodne, czy też ulegnie pogłębieniu i wydłużeniu w czasie. Będąc uczciwym trzeba stwierdzić, że w bilansie ryzyk widać więcej zagrożeń, niż pozytywów. Wiele zależy, zatem od interpretacji przekazu. Czy pojawią się szczegóły dotyczące zakończenia programu QT w tym roku? Czy nowa projekcja makro będzie bardziej odbiegać od tej w styczniu? Co przyniesie rewizja wykresu kropkowego i czy nadal warto polegać na nim, jako wartościowym narzędziu dla oceny zapatrywań członków FED na przyszłe ruchy na stopach procentowych?

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

Układ techniczny dla dolarowego koszyka FUSD pozostaje negatywny – wybite zostało nowe dno w impulsie rozpoczętym przed 2 tygodniami. Dynamika ruchu nie jest jednak szczególnie duża, wydaje się, że rynek bardziej woli zaczekać na to, co napłynie jutro z FED. Nie oznacza to jednak, że nie dojdzie do testowania strefy wsparcia 94,75-95,25 pkt., to wciąż najbardziej prawdopodobny scenariusz wg. AT. Warto jednak postawić sobie pytanie o to, czy ruch spadkowy na dolarze, aby nie ulegnie wydłużeniu… Zwłaszcza, że być może zobaczymy korzystny splot wydarzeń (oczekiwań), który wygeneruje falę zainteresowania bardziej ryzykownymi aktywami.