Gaz ziemny wraca do wzrostów. Konflikt z UE-Rosja dalej na tapecie

 | 11.01.2022 11:49

W tym sezonie grzewczym tematyka gazu jest przewodnią nie tylko jeżeli chodzi o inwestorów. Z uwagi na rosnące ceny hurtowe, a co za tym idzie większe rachunki dla gospodarstw domowych, wycena tego surowca stała się również sprawą polityczną. Głównym graczem w tej rozgrywce jest w dalszym ciągu Moskwa, która ogranicza dostawy błękitnego paliwa do Europy. Wygląda na to, że Rosja próbuje w ten sposób przyspieszyć certyfikację gazociągu Nord Stream 2, co mogłoby zwiększyć dostawy do Europy z pominięciem m.in. Ukrainy. Jak widać tematyka gazu ziemnego, już dawno wyszło poza jedynie ramy gospodarcze i jest obecnie narzędziem w prowadzeniu polityki międzynarodowej.

Rosja wykorzystuje zwiększone zapotrzebowanie na gaz ziemny w Europie

Gazociąg Nord Stream 2 jest już gotowy do użytkowania. Brakuje jedynie certyfikacji, która jak na razie jest w fazie przygotowywania. Strona niemiecka warunkuje jednak uruchomienie dostaw tym kanałem sytuacją na linii Rosja-Ukraina. Berlin zapowiada, że jeżeli dojdzie do jakiejkolwiek formy agresji ze strony Federacji Rosyjskiej, certyfikacja gazociągu zostanie wstrzymana. Z drugiej strony Unia Europejska na czele z Niemcami deklaruje gaz ziemny jako główne paliwo przejściowe w transformacji energetycznej, co zwiększa uzależnienie zachodu od błękitnego paliwa.

Zgodnie z doniesieniami dostawy w ramach gazociągu jamalskiego płyną obecnie z zachodu na wschód. Rosja zaprzecza, aby sytuacja miała podłoże polityczne i deklaruje gotowość zwiększenia dostaw. Trzymając rękę na kurku gazowym, Gazprom chce realizować zwiększenie dostaw na podstawie kontraktów długoterminowych, zapewniając sobie tym samym stabilność finansową na kolejne lata. Europa niezbyt przychylnie patrzy na tego typu rozwiązanie w kontekście potrzeby dywersyfikacji dostaw i od uniezależnienia się od Rosji. Sytuacja mimo wszystko wymaga szybkiego reagowania, gdyż sezon zimowy w pełni, a zapasy w europejskich magazynach konsekwentnie się kurczą.

Cena gazu ziemnego ponownie powyżej 4 USD za MMBtu

Kurs gazu ziemnego wrócił do wzrostów, co spowodowało ponowne przełamanie granicy 4 dolarów za MMBtu. Kontynuacja ruchu w kierunku północnym zakłada atak na ostatnie lokalne maksima zlokalizowane w rejonie cenowym 4.20. W tym miejscu znajduje się również ważny poziom oporu, tak więc przełamanie wskazanego obszaru może otworzyć drogę stronie popytowej w stronę 5 dolarów.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz