Grecja i Chiny głównymi tematami tygodnia

 | 31.07.2015 11:02

Nie mają łatwego życia inwestorzy w tym tygodniu. Bombardowanie złymi wiadomościami ze strony Chin i Grecji wprowadziło na rynkach sporo nerwowości. Również dzisiaj można spodziewać się takiej atmosfery w kontekście kolejnego weekendu “ostatniej szansy” dla Greków.

Czwartek na rynkach finansowych to kolejna odsłona greckiej tragikomedii. Tym razem Ateny zaproponowały plan reform niemal identyczny z postulatami wierzycieli (m.in reforma emerytur i zmiany w kwestiach podatku VAT), jednak w zamian oczekują wyższego planu pomocowego. W tym kontekście można pokusić się o tezę, że greckie referendum było jedynie elementem strategii. Działania zostały dobrze przyjęte przez rynek. Widoczne jest umacnianie się ryzykownych aktywów. Świadczy to o tym, że inwestorzy wierzą w weekendowe porozumienie wierzycieli z Grekami.

W dniu wczorajszym oczy inwestorów zwrócone były również na azjatyckie parkiety. Po doniesieniach krachu na tamtejszych giełdach, które odbiły się szerokim echem w zachodnich mediach, drugi dzień z rzędu obserwujemy bardzo mocne wzrosty. Trudno powiedzieć ile w tym zasługi interwencji rynkowych (m.in. zakaz krótkiej sprzedaży oraz skup akcji przez brokerów), a ile działań inwestorów. Na bazie odreagowania na giełdach zyskuje również rynek surowcowy który jest bardzo mocno skorelowany z azjatyckimi parkietami. Trudno jednak być optymistą - notowania na azjatyckich parkietach są mocno oderwane od fundamentalnych wycen, co chyba nigdy w przeszłości nie skończyło się dobrze. Rośnie tam potężna bańka spekulacyjna, której pękniecie może mieć katastrofalne skutki dla światowych rynków finansowych.

Dzisiejszy dzień w kalendarzu makreokonomicznym zapowiada się wyjątkowo nudno. W piątek brak jakichkolwiek publikacji które mogłyby wpłynąć na notowania na rynkach walutowych. Niemniej śledząc wydarzenia ostatnich dni widać jasno, że dane makroekonomiczne zeszły na drugi plan, a pożywką dla działań inwestorów są tematy Grecji i Chin.

EUR/PLN
Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 10.04.2015 do 10.07.2015