Ile stracą banki po decyzji RPP? Analiz: Millenium, Santander oraz PKO

 | 15.09.2023 09:08

  • Notowania banków wyraźnie obrywają po decyzji RPP, są pierwsze szacunki

  • Korekta notowań Banku Millenium w pełni

  • Czy PKO BP (WA:PKO) przejmie bank pocztowy?

  • Zeszłotygodniowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej o obcięciu stóp procentowych aż o 75 pb. zaskoczyła praktycznie wszystkim analityków oraz komentatorów wydarzeń gospodarczych. Jednym z efektów tej decyzji poza niższymi ratami w kolejnych miesiącach oraz skokowym spadkiem wartości polskiego złotego będzie spadek sumy odsetkowej banku, co już jest dyskontowane przeceną notowań sektora bankowego. Pomimo trwającej korekty indeksu WIG Banki spadki na poziomie niespełna 5% w dwa tygodnie nie przesądzają jeszcze o zmianie trendu na spadkowy. Kluczowe będzie to jakie będą kolejne kroki RPP, co przy fatalnej komunikacji z rynkiem jest niezwykle trudne do przewidzenia. Biorąc pod uwagę gołębi wydźwięk konferencji po ogłoszeniu decyzji kolejne obniżki nie są wykluczone. W takim scenariuszu spadki całego sektora mogą się zdecydowanie pogłębić, co dodatkowo sugerują obecne układy techniczne.

    Potencjał wzrostu Santander Bank Polska (WA:SPL1) utrzymany

    Wynik odsetkowy to jedna z podstawowych pozycji w sprawozdaniu finansowym banku, która odpowiada za jego wynik finansowy. Jest on definiowany przede wszystkim poprzez poziom stóp procentowych, wśród których kluczowa jest stopa referencyjna ustalająca koszt pozyskania kapitału na rynku międzybankowym i mająca kluczowy wpływ na oprocentowanie kredytów. Tak gwałtowne działanie Narodowego Banku Polskiego zdecydowanie utrudnia zarządzanie finansami danej instytucji, gdyż pojawia się problem z szacowaniem potencjalnych zmian we wpływach z tytułu wspomnianych już odsetek. Według opublikowanych pierwszych wstępnych szacunków spadek przychodów w tym segmencie w przypadku Santander Bank Polska w ciągu kolejnych 12-stu miesięcy wyniesienie w granicach od 390 mln zł do 545 mln zł, natomiast kolejne cięci o 25 pb. podwyższa górną granicę do 700 mln.

    Pomimo tego Santander Bank Polska utrzymuje wysoki potencjał wzrostowy akcji na poziomie ponad 30% liczony wskaźnikiem wartości godziwej.