Ile tokenów kryptowalutowych to za dużo?

 | 07.01.2022 14:30

Nie ma to jak stary, dobry rynek byka, który przyciąga inwestorów i traderów szukających zysków. Podczas gdy bycze trendy miały magnetyczny efekt w całej historii, nigdy nie było czegoś takiego jak klasa aktywów kryptowalutowych.

Wzrost wartości Bitcoina z pięciu centów w 2010 r. do prawie 70 000 dol. za token w 2021 r. spowodował pojawienie się na rynku tysięcy nowych walut cyfrowych. Naśladownictwo jest oczywiście najszczerszą formą pochlebstwa, a pojawiające się tokeny przyciągnęły uczestników rynku polujących na zyski podobne do tych z Bitcoina.

Ale potencjalne zyski wiążą się z proporcjonalnym ryzykiem na każdym rynku, a kryptowaluty nie są wyjątkiem. Podczas gdy wielu uczestników rynku szuka szybkich zysków, niektórzy mają ideologiczne przywiązanie do klasy aktywów, która stanowi alternatywę dla tradycyjnych środków wymiany, walut fiat, a nawet złota.

Akceptacja kryptowalut przesunęła się w kierunku głównego nurtu w 2021 r., ale działalność spekulacyjna napędzała wiele akcji cenowych i dzikiej zmienności cen. W 2021 r. kryptowaluty doświadczyły zapierających dech w piersiach rajdów i wstrząsających spadków cen.

Jednak jedynym rynkiem byka, który faktycznie dominował w klasie aktywów, była rosnąca liczba dostępnych tokenów. Nowe tokeny zdawały się debiutować każdego dnia, co rodziło pytanie, ile tokenów to po prostu za dużo?

h2 Rynek byka w kryptowalutach stworzył zawrotne ceny/h2

Bitcoin i Ethereum odnotowały zyski w 2021 roku, ale zmienna akcja cenowa nie była dla osób o słabym sercu. Na dzień 31 grudnia 2021 r. Bitcoin zyskał na wartości 57,8% w stosunku do poziomu zamknięcia z końca 2020 r., z ceną nieco poniżej poziomu 46 000 dol. za token.

Ethereum poradziło sobie lepiej, ponieważ cena zyskała prawie 392% w ujęciu rok do roku, z ceną na poziomie 3,650 dol. w dniu 31 grudnia 2021 roku. Tymczasem zarówno Bitcoin, jak i Ethereum zamknęły rok znacznie poniżej swoich szczytów z 2021 roku. 10 listopada ceny tych dwóch czołowych kryptowalut osiągnęły rekordowe poziomy.