Inflacja nie przestaje rosnąć. Czy tarcza antyinflacyjna zatrzyma wzrost cen?

 | 01.12.2021 11:45

W odpowiedzi na rosnącą inflację rząd postanowił wprowadzić tzw. tarczę antyinflacyjną, która jest połączeniem obniżek podatków oraz dofinansowań dla rodzin. W tym miejscu rodzą się pytania przede wszystkim o słuszność takich rozwiązań oraz czy nie są spóźnione. Według wczorajszych odczytów inflacja w Polsce sięgnęła już 7,7% i nic nie wskazuje na to, aby to był koniec. Podwyżki stóp procentowych oraz wprowadzenie tarczy antyinflacyjnej najprawdopodobniej będzie odczuwalne dopiero na początku przyszłego roku.

Tarcza antyinflacyjna będzie mieczem obosiecznym?/h2

Według różnych szacunków tarcza antyinflacyjna ma obniżyć inflację o ok. 1-1,5%, przynajmniej tak sytuację przedstawia Premier Mateusz Morawiecki. W ramach wprowadzonego pakietu mają znaleźć się następujące rozwiązania:

  • Obniżenie stawek VAT na gaz ziemny z 23% do 8%

  • Zniesienie akcyzy na energię elektryczną oraz obniżenie VAT z 23% na 8% na okres 3 miesięcy

  • Zwolnienie paliw z podatku handlowego

  • Pakiet dofinansowań od 400 do 1150 zł dla najbiedniejszych rodzin, w systemie złotówka za złotówkę. Oznacza to, że w przypadku przekroczenia progu, kwota dotacji będzie pomniejszona proporcjonalnie.

Według wstępnych wyliczeń powyższe rozwiązania mają kosztować budżet państwa 10 mld zł i wejdą w życie wraz z początkiem 2022 roku. O ile obniżki podatków faktycznie mogą wyhamować wzrost cen, tak kolejne pakiety pomocowe, które de facto są transferem socjalnym, będą kolejnym impulsem dla rozbudzonego już popytu. W związku z tym bardzo prawdopodobne, że będziemy świadkami wyhamowania oraz wypłaszczenia fali inflacyjnej na początku roku. Niepokojący jest fakt, że w momencie kiedy podatki zostaną podwyższone w połączeniu z utrzymanie transferów socjalnych możliwe, że wysoka inflacja utrzyma się również w 2022 roku.

Tarcza antyinflacyjna nie zatrzyma wzrostu stóp procentowych/h2

Pomimo wprowadzenia wyżej wymienionych zmian, jest bardzo mało prawdopodobne, że Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na wstrzymanie podwyżek stóp procentowych. Inflacja sięga już prawie 8%, a należy przypomnieć, że RPP jest mocno spóźniona z rozpoczęciem cyklu choćby na tle takich państw regionu jak Węgry czy Czechy.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz