Inflacja w celu, stopy bez zmian. Jaka jest strategia RPP na kolejne miesiące?

 | 05.04.2024 10:41

  • Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe bez zmian
  • Inflacja osiągnęła cel, kiedy czas na pierwsze obniżki?
  • USDPLN utrzymuje się poniżej 4 zł za jednego dolara

Wczoraj odbyło się kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, które w praktyce nie przyniosło żadnych zmian w zakresie prowadzonej polityki monetarnej. Tak jak zakładał konsensu stopy procentowe pozostały bez zmian na poziomie 5,75%, co jest zgodnie z deklaracjami, które płyną ze strony włodarzy RPP od początku roku. Aktualnie jastrzębie nastawienie może wydawać się co najmniej kontrowersyjne w obliczu ostatnich danych inflacyjnych, które jasno wskazują na osiągnięcie celu. Główną argumentacją rady za brakiem obniżek jest niepewność co do wpływu podwyżek VATu na żywność oraz uwolnienia cen energii w kolejnych miesiącach na dynamikę cen w Polsce, co sprawia, że nie można jeszcze otwierać szampanów. Restrykcyjna polityka monetarna sprzyja silniejszej złotówce, która na parze walutowej
USDPLN utrzymuje się poniżej kluczowej granicy 4 zł.

RPP nie zmienia swojego stanowiska
Wczorajsza decyzja oraz oświadczenie towarzyszące zaprojektowane były pod dyktando narracji o utrzymujący się ryzyku oraz niepewności co do wpływu decyzji rządu na dynamikę inflacji w kolejnych kwartałach. Warto podkreślić, że jeszcze większa niepewność związana z październikowymi wyborami nie była dla RPP przeszkodą, aby zaskoczyć rynek i ciąć stopy procentowe mocniej niż oczekiwał tego rynek.
Obok wzrostu stawek VAT na żywność oraz wyższych stawek cen energii kluczowymi czynnikami ryzyka są również dynamicznie rosnące realne wynagrodzenia oraz utrzymująca się powyżej celu oraz inflacji konsumenckiej inflacja bazowa. Szczególnie imponująco wygląda procentowy wzrost wynagrodzeń realnych, który zbliża się do 10%, co jest najwyższym wynikiem w okresie co najmniej 25 lat.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

Wszystko wskazuje na to, że na pierwsze obniżki stóp procentowych przyjdzie poczekać co najmniej do pierwszego kwartału 2025 roku, o ile ponownie nie wystąpią “czynniki ryzyka i niepewności” które będą powstrzymywać Prezesa Adama Glapińskiego wraz z pozostałymi członkami zarządu przed kontynuacją rozpoczętych obniżek.

Inflacja w celu nie utrzyma się zbyt długo?
Opublikowane tuż przed świętami dane inflacyjne z wynikiem 1,9% r/r pozytywnie zaskoczyły względem prognoz 2,2% r/r.