Interwencja NBP nadal prawdopodobna

 | 12.06.2013 23:39

Złotówka ponownie osłabiła się we wtorek. Premier Tusk przedstawił założenia do przyszłorocznego budżetu oraz wielkość płacy minimalnej. Publikowane szacunki mówią nadal o spadającej inflacji oraz o stopie bezrobocia.

Po interwencji NBP z poniedziałku, która zbiła kurs euro do złotówki o ponad 8 groszy, a której celem było zatrzymanie zbytnich wahań kursu i niekontrolowanego osłabiania się naszej waluty, nie zostało wiele śladu. We wtorek złotówka dalej się osłabiała, osiągając poziom EUR/PLN 4,2881, czyli 6 groszy więcej niż osiągnięte minimum po interwencji.
Najważniejszym wydarzeniem dnia wczorajszego było wystąpienie premiera RP w celu przedstawienia założeń dla przygotowywanego budżetu na rok 2014. Najważniejsze z nich to wzrost PKB na poziomie 2,5%, gdzie szacunki ekspertów i Komisji Europejskiej mówią o wzroście bliżej 2%. Wzrost płacy minimalnej o 80 złotych, powodujący tym samym wzrost wpływów do budżetu z tytułu podatku PIT i składek do ZUS. Rząd spodziewa się inflacji w 2014 na poziomie 2,4%, gdzie szacunki na najbliższy miesiąc mówią o dalszym spadku inflacji do poziomu 0,7% r/r. Stopa bezrobocia będzie na poziomie 13,8%.

Należy pamiętać, że rząd w tamtym roku bardzo przestrzelił swoje założenia do budżetu 2013 w porównaniu ze stanem realnym jaki obecnie mamy w Polsce. Pomimo licznych komentarzy ekspertów, którzy nie zostawili rok temu na tych założeniach suchej nitki twierdząc, że są one zbyt optymistyczne, rząd nie zmienił zdania planując wydatki w oparciu o nierealne dane. Dlatego w tym roku będziemy mieli nowelizację budżetu. Rząd prócz cięcia kosztów będzie chciał zwiększyć zadłużenie, które już teraz jest ogromne. Na koniec marca 2013 zadłużenie Polski wzrosło o 31 mld złotych w tym roku. Prawie 90% planowanego zadłużenia na ten rok zrealizowano przez pierwszych 5 miesięcy. Nic dziwnego, że brakuje pieniędzy. Łączny dług państwa to już 917,8 mld złotych co daje około 25.000 złotych długu na jednego mieszkańca Polski i za to kiedyś przyjdzie nam zapłacić. Najłatwiej będzie obniżyć świadczenia przyszłe czyli np. emerytury z ZUS, dlatego też rząd tak bardzo chce dotrzeć do OFE, bo te pieniądze są poza jego jurysdykcją.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

Pozytywną informacją jest raport firmy Manpower, która publikując swój Barometr Manpower wskazała, że ankietowane przez nią firmy deklarują zwiększenie zatrudnienia. W 72% firm zatrudnienie będzie ustabilizowane w III kwartale 2013, a 16% firm deklaruje zwiększanie zatrudnienia przy 7% firm, które te zatrudnienie chcą ograniczyć.
Z danych dzisiejszych poznaliśmy inflację konsumencką w Niemczech i Francji. Ceny w Niemczech wzrosły o 1,5% rok do roku w miesiącu maju, a we Francji wzrost wyniósł 0,8%. Były to wielkości bliskie spodziewanym. Z danych historycznych poznamy wielkość produkcji przemysłowej za kwiecień w Eurostrefie. Informację opublikują o godz 11:00.

EUR/PLN