Inwestorzy czekają na dane z USA

 | 31.05.2016 12:33

Brak londyńskich i amerykańskich inwestorów przyczynił się do stabilnego początku tygodnia na rynku walutowym. Dolar odreagowywał nieco piątkowe umocnienie. Indeks dolarowy co prawda wzrósł na chwilę w okolice oporu w postaci 200-okresowej średniej EMA w skali dziennej, jednak przy braku dodatkowych impulsów ostatecznie powrócił w okolice 100-okresowej średniej EMA, poniżej wczorajszego otwarcia. Rynki w dalszym ciągu z większym prawdopodobieństwem wyceniają możliwość podwyżki stóp procentowych w lipcu niż w czerwcu tego roku. Po ostatnich wypowiedziach członków FOMC należy jednak zakładać, że do wzrostu kosztu pieniądza dojdzie jeszcze w okresie letnim, jeśli piątkowy raport potwierdzi dobrą kondycję rynku pracy w USA. Już dzisiaj natomiast poznamy wydatki i dochody Amerykanów oraz wskaźnik inflacji oparty o wydatki (PCE). Ponadto zostanie opublikowany wskaźnik Chicago PMI oraz indeks zaufania amerykańskich konsumentów w maju. Dane powinny pozwolić na ocenę tego czy motorem wzrostu gospodarczego pozostaje konsumpcja prywatna.

Wstępne odczyty inflacji w strefie euro były zgodne z oczekiwaniami. W maju po raz kolejny mieliśmy deflacyjny odczyt wskaźnika CPI (-0,1% r/r). Inflacja bazowa CPI przyśpieszyła zgodnie z oczekiwaniami do 0,8% z 0,7% rok do roku. Euro dzisiaj znów pozostaje słabsze względem dolara. Techniczny obraz rynku w dalszym ciągu wskazuję na możliwość pogłębienia spadków na eurodolarze czemu będzie sprzyjała także utrzymująca się dywergencja w polityce monetarnej Europejskiego Banku Centralnego i Rezerwy Federalnej. ECB będzie kontynuował luźna politykę monetarna podczas gdy członkowie FOMC przygotowują rynki na kolejną podwyżkę stóp procentowych w USA.

Opublikowane dziś w nocy dane z Australii przyczyniły się do wzrostu wartości AUDa względem innych walut. Przede wszystkim pozytywnie zaskoczył wzrost liczy wydanych pozwoleń na budowy domów w kwietniu. Zarówno AUDUSD, jak i AUDJPY odreagowuje ostatnie silne spadki. Większego odreagowania należy spodziewać się w przypadku tej drugiej pary, gdyż oczekiwanie na dalsze luzowanie polityki pieniężnej w Japonii w czerwcu powinno ciążyć notowaniom waluty japońskiej.


AUDUSD