Inwestorzy i traderzy, mamy nowy 2023 rok, a więc do boju!

 | 02.01.2023 12:43

Minął kolejny rok, a Ty jesteś bogatszya lub biedniejszy/a, szczęśliwy/a lub smutny/a i żyjesz martwiąc się swoją przyszłość.

Rok 2022 okazał się dobry dla osób, które skupiły się na kontrolowaniu ryzyka i pozycjach. Inwestorzy i ja odnotowaliśmy wzrost o ponad 5% w 2022 r. stosując pasywną i konsekwentną strategię wzrostu. Na pierwszy rzut oka taka cyfra może nie robić wrażenia, ale biorąc pod uwagę, że średni portfel typu „kup i miej nadzieję” z saldem akcji/obligacji 60/40 spadł o 19%, wtedy uzyskujemy zupełnie inną perspektywę.

h3 Strategia „kup i miej nadzieję” vs. „konsekwentna strategia wzrostu”/h3

Poniższa tabela demonstruje, ile kosztuje inwestorów stara strategia „kup i trzymaj”. Jest bardzo niestabilna, nieprzewidywalna, powoduje wiele nieprzespanych nocy i niekiedy nadwyręża relacje ze współmałżonkiem.

Opóźni przejście na emeryturę, a w skrajnym przypadku, może ją zniszczyć w zależności od wieku. Osoby w wieku powyżej 50 lat nie powinny korzystać z opcji kup i trzymaj, jeśli chcą chronić i zachować swój majątek oraz styl życia. Nie będę dywagował na temat syndromu sztokholmskiego, na który cierpią inwestorzy, ponieważ to system finansowy stworzył strategię „kup i trzymaj” i w mniejszym lub większym stopniu stworzył wszystkie narzędzia i szkolenia dla doradców, aby ją wdrożyć i utrzymać wzrost na giełdzie przez długi czas. To nie tyle doradcy, co system finansowy, jako całość.

Wystarczy spojrzeć na roczne koszty, zwroty i zmienność dwóch różnych metod inwestowania, aby zobaczyć ile mogą Cię kosztować słabe wyniki i stosowanie strategii wysokiego ryzyka.